Każdy z nas lubi czuć się świeżo nie zależnie od pory dnia. Utrzymanie efektu porannej kąpieli na dłużej weszło nam już w nawyk i asortyment naszej łazienki zapewne zawiera dezodoranty czy antyperspiranty. Czy znasz różnice miedzy nimi i wiesz kiedy należy stosować każdy z nich?
Dezodoranty
Niezależnie od tego, czy wyróżnimy dezodoranty damskie czy dezodoranty męskie, ich działanie skupia się wokół tego samego obszaru ? mają za zadanie eliminować przykry zapach. Z czego ten przykry zapach wynika? Sam pod jest bezbarwny i bezwonny. jednak podczas pocenia na ciele gromadzą się bakterie. To właśnie one odpowiadają za powstawanie charakterystycznego, często przykrego zapachu. Dezodoranty, dzięki zawartym w nich substancjom zapachowym, niwelują lub przynajmniej w znacznym stopniu zmniejszają intensywność wytwarzanego zapachu. Niektóre z nich zawierają w składzie także alkohol. Ten z kolei jest bakteriobójczy, dzięki czemu ilość bakterii się zmniejsza. Ma to jednak także swoje minusy, bowiem alkohol może wywoływać podrażnienia, zwłaszcza w kontakcie ze skórą wrażliwą lub uszkodzoną. Podstawową zasadą skuteczności dezodorantów jest zachowanie odpowiedniej higieny. Choć ich działanie może być skuteczne, to nie przyniesie oczekiwanego efektu, jeżeli skóra nie będzie czysta. Dezodorant należy aplikować tuż po kąpieli, kiedy nasze ciało wolne jest od potu i tym samym od szkodliwych bakterii.
Jednak dezodoranty nie redukują wydzielania potu. Ich działanie nie jest zapobiegawcze, a raczej łagodzące skutki. W tym miejscu pałeczkę przejmują antyperspiranty i blokery potu.
Antyperspiranty
Gruczoły potowe, które pokrywają całą powierzchnię skóry. Jednak są miejsca, w których gruczoły te są wyjątkowo aktywne. Zwykle do tych miejsc zaliczane są dłonie, pachy oraz stopy. Istnieje wiele rodzajów antyperspirantów. na półkach drogerii czy aptek znajdziemy antyperspiranty damskie, antyperspiranty męskie, antyperspiranty do stóp czy antyperspiranty do całego ciała. Choć mają one różne właściwości, to różnice te wynikają zwykle z poszczególnych składników lub zapachów. Rola każdego z nich jest jednak taka sama ? redukcja wydzielania potu. Kosmetolodzy mieli niemałe wyzwanie, aby opracować kosmetyki minimalizujące pocenie i przedłużające poczucie komfortu i świeżości.
Skuteczność antyperspirantów zawdzięczamy zawartości soli glinu. Mają także właściwości minimalizowania przykrych zapachów, jednak cenimy je przede wszystkim za redukcję potu. Sole glinu wnikają w głąb kanalików potowych, a podczas kontaktu z potem zmieniają swoją konsystencję w żel i blokują wydzielanie potu na powierzchnię skóry. Choć producenci kosmetyków zapewniają ich długotrwałe działanie należy pamiętać, że skuteczność antyperspirantów będzie w dużej mierze zależna od indywidualnych uwarunkowań naszego organizmu. Bowiem na intensywność pocenia mają wpływ nie tylko czynniki zewnętrzne takie, jak temperatura, ale także dieta czy poziom hormonów.
Pożądany efekt działania antyperspirantu osiągniemy wyłącznie wówczas, gdy nie zapomnimy o niezbędnej higienie. Czysta skóra jest podstawą. Aby przedłużyć działanie kosmetyku, należy stosować go na umytą i osuszoną skórę, a przed nałożeniem ubrania należy poczekać aż antyperspirant dokładnie wyschnie.