Jak dobrać oświetlenie do sypialni?

Sypialnia jest niewątpliwie jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu ? stanowi ona intymne miejsce odpoczynku i relaksu, a odpowiednio zaaranżowana pozwoli wyciszyć się po całym dniu. Oczywiście należy pamiętać, że może ona też pełnić funkcję garderoby, co również trzeba uwzględnić podczas planowania jej wystroju.

Wygodne łóżko, przytulne wnętrze i miejsce, gdzie można oddawać się relaksowi to gwarancja należytego wypoczynku. Jest to bardzo ważne dla naszego funkcjonowania ? po źle przespanej nocy trudniej się skupić, a jeśli dodatkowo problemem jest stres, możliwość wyciszenia emocji po pracy pomaga odzyskać dobre samopoczucie. Właśnie dlatego ważne jest, aby sypialnia zapewniała odpowiednie warunki do odpoczynku. Jednym z elementów decydujących o przytulnym charakterze wnętrza jest z pewnością właściwie dobrane oświetlenie. Planując rozmieszczenie źródeł światła należy pod uwagę wziąć wielkość pomieszczenia, a także wszystkie funkcje, jakie ma ono pełnić.

Kilka źródeł światła

Sypialnia niewątpliwie ma być miejscem służącym do odpoczynku, ale z tego pomieszczenia często korzystamy również w ciągu dnia. Niektórzy rezygnują z głównej lampy górnej, ponieważ w sypialni rzadko się z niej korzysta. Przed podjęciem podobnej decyzji warto rozważyć, czy na pewno jest to dobre rozwiązanie ? górne światło przyda się z pewnością podczas porządków oraz w wielu innych sytuacjach, kiedy potrzebna jest większa ilość światła. Przy niskich pomieszczeniach zalecane jest światło skierowane w górę, co sprawi, że sypialnia wyda się wyższa, niż w rzeczywistości.

Picture of white metal rack in room

Jeśli chcemy osiągnąć efekt odwrotny, źródło światła głównego powinno być skierowane w dół. Oczywiście należy też pomyśleć o lampach, kinkietach i innych elementach tworzących przytulny nastrój i atmosferę sprzyjającą odpoczynkowi. Doskonale w tej roli sprawdzą się niewielkie lampki na stolikach nocnych, lub umieszczona w rogu sypialni lampa stojąca. Intymny nastrój stworzą też kinkiety. Oczywiście ważne jest, aby odpowiednio dobrać żarówki lub świetlówki.

Barwa światła

Nasz codzienny rytm dnia w dużej mierze zależy od oświetlenia. Naturalne światło słoneczne dodaje nam energii i pobudza do działania, z kolei strefa wypoczynku powinna być oświetlana światłem o ciepłej barwie, które sprzyja relaksowi i wyciszeniu. W sypialni warto też zastosować źródła światła z możliwością regulacji jego ilości, dzięki czemu można w łatwy sposób stworzyć odpowiedni nastrój sprzyjający wypoczynkowi, powiedział nam ekspert firmy Philips.

Podczas wyboru odpowiednich produktów służących do oświetlenia sypialni trzeba więc uwzględnić wszystkie czynności wykonywane w pomieszczeniu. Osoby lubiące czytać w łóżku powinny zadbać o lampkę nocną zapewniającą odpowiednią ilość światła, które nie będzie powodować zmęczenia, bólu, czy też łzawienia oczu. Jeśli w sypialni stoi pojemna szafa i lustro, konieczne jest zamontowanie źródeł światła o wysokim wskaźniku oddawania barw ? podobnie w przypadku toaletki, gdzie pani domu wykonuje makijaż. Ten ostatni czynnik ma istotne znaczenie, ponieważ wpływa na naszą percepcję otoczenia i sposób postrzegania barw ? złe oświetlenie może spowodować nietrafnie skomponowaną stylizację lub mało estetycznie wykonany makeup.

Funkcja dekoracyjna

Za pomocą oświetlenia można wyeksponować określone strefy pomieszczenia, podświetlić meble, podwieszany sufit, szuflady w szafie, a nawet listy przypodłogowe. Aby osiągnąć atrakcyjny efekt, należy sięgnąć po taśmy LED. Chociaż producenci tego typu oświetlenia oferują szeroki wybór barw, w sypialni najlepiej sprawdzi się odcień ciepły. Wykorzystanie wspomnianych taśm daje niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne, jednak podczas ich montowania należy pamiętać, że najbardziej atrakcyjny wizualnie efekt otrzymamy ukrywając źródło światła ? rozproszony blask nie będzie męczył oczu, a doskonale wyeksponuje wybrane elementy wystroju.

Odpowiednie oświetlenie sypialni ma nie mniej istotne znaczenie niż wybór mebli czy koloru ścian. Za pomocą właściwie wybranych produktów można uzyskać przytulną atmosferę sprzyjającą relaksowi; warto też sprawdzić w jaki jeszcze sposób oświetlenie sypialni wpływa na wypoczynek.