Jak często myć włosy?

Jak często myć włosy

Panuje powszechne przekonanie o tym, że włosów nie należy myć codziennie, gdyż staną się przez to przesuszone i ogólnie zaszkodzi to ich kondycji. Prawda jednak jest taka, że włosy można myć codziennie. Co więcej, jeżeli używamy dużej ilości kosmetyków do stylizacji jak żele czy lakiery, nasze włosy wręcz powinny zaznać codziennego mycia, bo bardziej zaszkodzi im pozostawienie owych kosmetyków niż samo mycie!

Naturalnie, codzienne mycie włosów nie jest koniecznością, jeśli ktoś posiada włosy zdrowe, mocne, „normalne” czyli takie które ani nie przetłuszczają się nadmiernie, ani też nie są nadmiernie przesuszone. Wówczas można myć włosy przykładowo co drugi dzień – jest to kwestia bardzo indywidualna, dlatego też tak ważne jest to, aby swoje włosy po prostu dobrze poznać i wiedzieć, co będzie dla nich najlepsze.

Jaki szampon?

Szampon do włosów ma nie tylko dobrze usuwać zanieczyszczenia, ale też pielęgnować, gdyż mycie włosów jest pierwszym krokiem do ich właściwej pielęgnacji. Trzeba zatem dobrać szampon odpowiedni do rodzaju włosów. Warto zwrócić uwagę na skład szamponu – im bardziej naturalny, im mniej detergentów, tym lepiej!

Jak myć?

Włosy należy myć przede wszystkim bardzo dokładnie, starannie i długo. Szampon powinien być bardzo dobrze rozprowadzony. W czasie mycia włosów nie można szarpać i nadmiernie pocierać, a delikatnie ugniatać, aby ich nie uszkodzić. Trzeba pamiętać o tym, że włosy powinno się myć w ciepłej, ale nie za ciepłej czy gorącej wodzie. Dotyczy to szczególnie osób borykających się z problemem włosów przetłuszczających się, gdyż gorąca woda pobudza gruczoły  łojowe! Po umyciu długo i dokładnie należy włosy spłukać, aby usunąć nie tylko zanieczyszczenia, ale i sam szampon. Ostatnie płukanie włosów powinno odbyć się przy pomocy letniej wody, która zamknie łuski.

Tylko dobre, dokładne umycie włosów przygotowuje je odpowiednio do nałożenia różnych preparatów pielęgnacyjnych. Jeśli włosy będą czyste, substancje odżywcze z maseczek czy odżywek znacznie lepiej się wchłoną!

Tekst: Ewelina Piskorek

Fot. Langll, pixaby