Samodzielne farbowanie włosów – kilka porad

Samodzielne farbowanie włosów – kilka porad

Farbowanie włosów może wydawać się zadaniem wręcz dziecinnie prostym, gdy obserwuje się doświadczonego fryzjera w salonie fryzjerskim. Bo co jest trudnego w nałożeniu farby na włosy? Trzeba jednak pamiętać o tym, że ów fryzjer nie bez powodu wybrał taki zawód, a zanim zaczął farbować włosy klientom, musiał się wiele nauczyć, odbyć liczne kursy i szkolenia, nabyć wprawę. Chcąc zafarbować włosy samodzielnie we własnym domowym zaciszu, trzeba podejść do tego bardzo poważnie i ostrożnie, bo może się to okazać trudniejsze, niż początkowo wydawało się…

 Od czego zacząć?

Nie wystarczy kupić odpowiedniego kosmetyku do farbowania i nałożyć go na włosy. Zanim przejdziemy do tego etapu, czeka nas kilka wcześniejszych. Po pierwsze należy spokojnie usiąść i bardzo dokładnie przeczytać instrukcję, sprawdzić, co zawiera zestaw. Poza farbą, w opakowaniu na pewno znajdziemy także specjalne rękawiczki oraz odżywkę, której należy użyć po farbowaniu.

Jeśli już wiemy, jak postępować przystępując do samego procesu farbowania, koniecznie musimy zadbać o „otoczenie”. Ważny jest wybór miejsca – lepiej unikać dywanów, lepiej nie nakładać farby w pobliżu ścian, bo zawsze należy liczyć się z tym, że farba może odprysnąć w czasie nakładania czy przeczesywania włosów. Warto także ubrać się w jakieś stare, „domowe” ubrania, których nie będzie żal, jeśli zostaną pobrudzone – plany z farby nie schodzą! Trzeba przygotować stary ręcznik.

Farbowanie

Jeżeli farbujemy włosy pierwszy raz samodzielnie, warto poprosić kogoś o pomoc – farbowanie może wydawać się łatwe, ale naprawdę nie jest, dopóki nie nabierze się wprawy! Zanim nałożymy farbę na włosy, koniecznie trzeba posmarować okolice uszu, kark, czoło oliwką lub kremem, bo dzięki temu mamy szansę uniknąć zafarbowania skóry. Farbę należy rozprowadzić na dobrze rozczesane włosy bardzo starannie, aby pokryła każdy włos. Można do tego celu użyć grzebienia lub specjalnego pędzelka, a następnie jeszcze dodatkowo dokładnie rozprowadzić rękami (w rękawiczkach!). 

Nigdy nie trzymamy farby na włosach dłużej niż zaleca producent! Od dłuższego trzymania kolor wcale nie będzie bardziej intensywny, za to włosy mogą się mocno zniszczyć. Zmywając farbę, początkowo warto robić to ostrożnie, nie puszczając wody zbyt mocno, aby nie zachlapać całej łazienki. Po zmyciu farby należy zaaplikować na włosy dołączoną odżywkę.

Tekst: Ewelina Piskorek

Fot: stapaw, pixabay