Pasta cukrowa do depilacji ciała ? zastosowanie i efekty zabiegu

Pasta cukrowa do depilacji ciała
Depilacja ciała pastą cukrową jest przedstawiana z reguły jako alternatywa dla depilacji woskiem. Pastę cukrową rekomenduje się dla osób z delikatną skórą, skłonną do podrażnień.

Pasta cukrowa jest metodą depilacji niewymagającą stosowania wysokich temperatur, ponieważ nie jest przyrządzana na bazie wosku, tylko na bazie wody. Ponadto, pasta zawiera zaledwie trzy składniki, więc ryzyko podrażnień i reakcji alergicznych jest znikome.

Skład pasty cukrowej

Do przygotowania pasty cukrowej do depilacji ciała służy woda, cukier i kwasek cytrynowy lub sok z cytryny. Wszystkie składniki są w pierwszej kolejności gotowane. Prawidłowo przygotowana pasta ma kolor bursztynu i gładką, przezroczystą konsystencję. Depilację pastą cukrową można przeprowadzić samodzielnie w domu, przy wykorzystaniu pasty własnej roboty, albo gotowej pasty z drogerii. Niektóre pasty cukrowe zawierają dodatkowe składniki ziołowe, które łagodzą podrażnienia.

Sposób depilacji

Kosmetyczka aplikuje pastę pod włos, używając dłoni, a następnie szybkimi ruchami zrywa ją w kierunku, w którym rosną włoski. Po zabiegu skóra jest mniej podrażniona, a wszystkie włoski ? nawet te najkrótsze ? mogą zostać usunięte. W przypadku depilacji woskiem optymalna długość włosków wynosi 5 mm. Pasta cukrowa jest usuwana za pomocą wody, ze względu na formułę chemiczną. Ryzyko reakcji alergicznej i podrażnień zostało zatem ograniczone do minimum.

Zastosowanie depilacji pastą cukrową

Minusem depilacji wykonywanej przy użyciu pasty cukrowej jest jej pracochłonność i czasochłonność. Depilowanie dużych powierzchni ciała ? nóg lub rąk ? trwa około godzinę. Depilacja pastą cukrową jest z powyższych względów do depilacji mniejszych, bardziej delikatnych części ciała, takich jak bikini, pachy czy wąsik.

Efekty zabiegu

Efekty depilacji pastą cukrową utrzymują się przez okres od 3 do 4 tygodni, a zatem podobnie jak efekty depilacji woskiem. Niemniej w przypadku depilacji pastą cukrową występuje dodatkowy efekt peelingu skóry ? po zabiegu skóra jest gładsza w dotyku. Peelingujące działanie pasty cukrowej pomaga zapobiegać wrastającym włoskom. Skóra bardzo szybko wraca do pierwotnego wyglądu.

Depilacja pastą cukrową jest uznawana za mniej bolesną, ponieważ nie dochodzi do zerwania naskórka, ani podrażnień. Dlatego osoby wrażliwe na ból chętnie z niej korzystają, podobnie jak osoby ze skłonnością do alergii i podrażnień skóry. Z drugiej strony, depilacja pastą cukrową jest bardziej kosztowna, ze względu na większy nakład czasu i pracy.