Jak urządzić salon?

patynaSalon to miejsce, gdzie większość domowników odpoczywa i relaksuje się. To tam odbywają się seanse filmowe z przyjaciółmi oraz ważne rodzinne uroczystości. Nic więc dziwnego, że zależy nam aby był on komfortowo urządzony i umeblowany. O czym więc warto pamiętać przy urządzaniu salonu?

Ważny jest metraż

Bardzo często styl naszego salonu determinuje jego metraż. Jeżeli jest większy to w pomieszczeniu znajdzie się więcej mebli, dodatków czy kwiatów. Jednak kiedy posiadamy mało miejsca, trzeba zrezygnować z przedmiotów, które by go przytłaczały bądź sprawiały wrażenie zagracenia. Równie ważne jest dobranie kolorów – jasne powiększają nam przestrzeń, a ciemne je zmniejszają. Ma to znaczenie szczególnie wtedy, gdy chcemy przeciwległe ściany pomalować w takim samym kolorze. Można również optycznie wydłużyć lub poszerzyć nasz salon stosując pasy na ścianie. Dobrze jest aby salon posiadał okno – lampy mogą być niewystarczające do oświetlenia takiego pomieszczenia, a ponadto naturalne światło w dzień zawsze prezentuje się lepiej.

Co powinno się znaleźć w salonie?

Najważniejszą rzeczą w salonie jest na pewno kanapa czy też narożnik. To na niej będzie toczyć się życie rodzinne. Ważne jest, aby mogły na niej usiąść minimum trzy osoby. Obok warto dodać jakiś mały stolik, na którym będzie można położyć ciasto czy kawę. Jeżeli chcemy umieścić w salonie telewizor, musimy pamiętać o prawidłowej odległości od oglądających. Dziś najczęściej montuje się go na ścianie, jednak wciąż są osoby, które wolą mieć go wbudowanego w meblościankę. Często w salonie, który jest większy, umieszcza się także rozkładany stół jadalny, gdyż w innych pomieszczeniach nie ma na niego miejsca. Warto zdecydować się na dodatki w jednym kolorze, mogą do nich należeć poduszki, doniczki (jeżeli planujemy mieć kwiaty w salonie) czy serwetki. Na pewno każdy dostrzeże taki ciekawy akcent.

Meble stylowe czy nowoczesne?

Oczywiście odpowiedź na to pytanie jest prosta – muszą pasować do wystroju wnętrza całego domu. Jeżeli więc decydujemy się na coś nowoczesnego to i meble muszą być utrzymane w takim tonie. To samo dotyczy mebli stylowych, tradycyjnych – zazwyczaj pasują do określonych pomieszczeń i warto się takiego układu trzymać. Są jednak osoby, które potrafią lawirować pomiędzy stylami, jednak trzeba uważać, żeby nie popaść w kicz.

Co do mebli to należy pamiętać, że te nowoczesne zazwyczaj są tańsze. Bardzo wiele osób decyduje się na takie, które pochodzą z popularnych sieci handlowych, jednak ich trwałość pozostawia wiele do życzenia. Lepiej jest postawić na jakieś meble stylowe, wykonane przez profesjonalistów. Dzięki temu będziemy mieć gwarancję trwałości oraz poczucie, że dobrze zainwestowaliśmy pieniądze.

Urządzanie salonu to często sztuka kompromisu – pozostawić więcej miejsca wolnego czy raczej w pełni go zabudować. Prawda jest taka, że dużo zależy od naszych preferencji. Są osoby, które kochają styl minimalistyczny a są takie, które lubią, kiedy na półkach jest dużo fotografii, pamiątek czy innych przedmiotów. Zawsze należy też brać pod uwagę wystrój pozostałych wnętrz ? spójność jest w tym wypadku wskazana.