Jaką pamiątkę z wakacji przywieźć?

artigloWracając z wakacji większość osób stara się przywieźć jakieś pamiątki dla siebie samych czy też swoich bliskich. W miejscowościach turystycznych można znaleźć tysiące rzeczy, które przypomną nam o chwilach spędzonych na odpoczynku. Jednak wiele z nich wydaje się być do znudzenia powtarzanymi, standardowymi szablonami. Na jakie prezenty warto więc zwrócić uwagę, by pamiątkowy gadżet był ciekawy i nieszablonowy?
Figurki, magnesy i inne kurzołapacze

Tego typu pamiątki znajdują się wszędzie. Przedstawiają zazwyczaj słynne budowle w zwiedzanym miejscu, charakterystyczne zwierzęta, rośliny czy znane osoby związane z regionem. Tego rodzaju pamiątki nadają się dla osób, które je np. kolekcjonują bądź po prostu lubią. Świetnym pomysłem jest kupowanie takich przedmiotów, które są wykonane przez lokalną ludność. Mogą to być obrazy, płótna czy świeczniki. Niestety musimy uważać, by się nie okazało, że nasza pamiątka tak naprawdę posiada na odwrocie napis „Made in China”.

Przedmioty użyteczne

Wiele osób nie lubi pamiątek, które będą jedynie stać i się kurzyć. Wolą więc zainwestować swoje pieniądze w coś, co będzie użyteczne. Hitem ostatnich lat są torby płócienne z namalowanymi pejzażami z Grecji czy słynną wieżą Eiffla z Paryża. Nie dość, że są przydatne (codziennie będziemy mogli zabrać taka torbę do pracy czy na zakupy) to mogą się też stać modnym elementem naszego stroju. Często zdarza się, że grafiki malowane na torbach płóciennych są zrobione przez miejscowych artystów, a nie zamawiane w hurtowni. Taka torba jest wtedy małym dziełem sztuki.

Inną rzeczą, na jaką warto jeszcze zwrócić uwagę, są naczynia oraz kieliszki czy szklanki. W wielu miejscach na świecie wykonuje się unikalną porcelanę czy też misy z brązu, papirusu czy też drewna oliwkowego. Będą mogły służyć jako ciekawa ozdoba stołu oraz dekoracja. Starajmy się przed wyjazdem zapoznać się z lokalnymi wyrobami, aby później można je było zakupić. Kawosze na pewno będą ucieszeni, jeżeli na wycieczce zdobędą oryginalne kubki do kawy. Aromantyczny napój pity z kubka do espresso czy kubka latte z nadrukiem będzie nam przypominał przez cały rok o naszych podróżach.

Dla ciała

Jeżeli chcemy, aby smaki towarzyszące nam na wakacjach pozostały z nami na dłużej, to powinniśmy się zastanowić nad zabraniem miejscowego wina, alkoholi, serów czy też innych specjałów, z których słyną okolice. Musimy jednak sprawdzić w jakiej ilości i co możemy przewieźć przez granicę. Nawet najlepsza oliwa z oliwek ze sklepu nie zastąpi nam tej, którą zakupimy w małym greckim miasteczku. Niestety, takie pamiątki zazwyczaj szybko się konsumuje, ale ciekawe butelki, w których były umieszczone, dalej mogą stanowić dekorację.

Wiele osób preferuje również przywożenie różnych kosmetyków z zagranicy. Krem na bazie koziego mleka, maseczka z alg albo balsam z dodatkiem oliwek sprawią, że poczujemy się pięknie jeszcze przez długi czas. Tu również warto szukać kosmetyków, które są wykonywane przez miejscową ludność. Będą zawierały mniej chemii i będą zrobione z ekologicznych upraw.

Jak widać pamiątki z wakacji mogą być z gatunku tych trwalszych (takie jak torby płócienne czy kubki latte) jak i z tych, które skonsumujemy w parę dni po wyjeździe, np. wino czy kosmetyki. Rodzaj pamiątki zależy od naszych preferencji oraz zasobności portfela. Ważne, żeby spełniały swoją funkcję, czyli przypominały o miłych chwilach.