Jak wybrać dobry skaner szerokopasmowy?

skaner szerokopasmowySkaner szerokopasmowy to urządzenie pozwalające nasłuchiwać transmisji analogowych i cyfrowych. To odbiornik radiowy przeszukujący określone pasma albo zapisane w pamięci częstotliwości. Działa na tej samej zasadzie co radioodbiorniki używane przez służby mundurowe, z tą różnicą, że nie posiada funkcji nadawania sygnału. Przez skaner szerokopasmowy możemy więc wyłącznie nasłuchiwać. Jak wybrać najlepszy sprzęt, który z powodzeniem spełni nasze oczekiwania?

Po co nam skaner szerokopasmowy?

Skanery częstotliwości są właściwie urządzeniami stworzonymi dla amatorów radiokomunikacji. Stanowią swego rodzaju zabawki pozwalające podsłuchiwać nieszyfrowane rozmowy prowadzone przez radio. Wykorzystują je osoby nasłuchujące CB-radia, służb mundurowych czy pilotów za sterami samolotów. Zaopatrując się w tego typu urządzenie, powinniśmy najpierw zdecydować, do jakiego celu będzie nam przeważnie służyło.

Kwestia zasięgu

Skanery szerokopasmowe przeważnie pozwalają na nasłuchiwanie transmisji w promieniu kilku kilometrów. Aby zwiększyć ich zasięg, przyda się dodatkowa antena. Ta może być wyposażona w podstawę na magnesie, który pozwoli na zamocowanie jej na blaszanym dachu lub karoserii auta. Koszt anteny nie jest wygórowany, a znacznie podnosi funkcjonalność naszego skanera. Same urządzenia również różnią się pod względem zasięgu. Im wyższa jakość, tym większą powierzchnię skaner obejmie.

Na stałe czy mobilnie?

Modele skanerów szerokopasmowych różnią się również rozmiarem i metodą zasilania. Te większe, zasilane sieciowo, to typowe urządzenia stacjonarne, które wykorzystamy w naszych domach. Te mniejsze, z wbudowanymi akumulatorami, to modele przenośne, nadające się do wykorzystania w plenerze.

Częstotliwość i sygnał

Poszczególne modele skanerów szerokopasmowych umożliwiają nasłuchiwanie w różnych zakresach częstotliwości. Im szerszy ten zakres, tym bardziej funkcjonalne jest urządzenie. Osobną kwestią jest rodzaj nadawanego sygnału. Niektóre modele ? zwłaszcza te starsze ? oferują jedynie nasłuch sygnałów analogowych. Te bardziej nowoczesne i zaawansowane technologicznie umożliwiają również skanowanie sygnałów cyfrowych.

Jaka firma?

Ostatnią kwestią, jaką należy rozważyć, jest wybór producenta skanera szerokopasmowego. Na rynku konkurują ze sobą dwie firmy. UNIDEN udostępnia prostsze i tańsze urządzenia, podczas gdy AOR oferuje użytkownikom więcej przydatnych funkcji.

Każdy radioamator powinien dobrze przemyśleć zakup, zanim podejmie decyzję. Skanery szerokopasmowe wysokiej jakości mogą dobrze służyć nam przez wiele lat.

Więcej na: wasserman.eu