Leksykon mody. Ciekawostki z historii kabaretek

Pierwsze skojarzenia, jakie przywołują dziś kabaretki, to ponętne tancerki z musicalu Moulin Rouge albo piękne, amerykańskie pin-up girls. Później, siateczkowe rajstopy stały się symbolem wyzwolenia i akcentem charakterystycznym dla stylu punk. Dziś są podstawą większości seksownych stylizacji ? każda pani z pewnością założyła je chociaż raz. Ale nie zawsze tak było.

ponczochy kabaretkiKabaretki ? z angielskiego fishnet ? czyli rybacka sieć ? to ażurowe rajstopy lub pończochy o charakterystycznej, siateczkowej fakturze. Swoją polską nawę zawdzięczają pierwotnemu, scenicznemu zastosowaniu. Historyczka mody, Valerie Steele, podejrzewa, że kabaretki powstały z połączenia wiktoriańskiego zamiłowanie do koronek z ponadprzeciętnym uwielbieniem pończoch. Przyczyną mogła być ówczesna moda na długie, całkowicie zasłaniające ciało suknie, i chęć, by podkreślić skromną stylizację jakimś zmysłowym akcentem ? choćby niewidocznym dla oczu osób postronnych. Poniżej kilka ciekawostek z historii tego nietypowego fragmentu damskiej garderoby.

Rybackie sieci

Pierwszą wzmiankę o odzieniu z sieci rybackich można odnaleźć w jednej z baśni autorstwa braci Grimm z 1815 roku. Bohaterka opowieści miała, w zamian za królewski ślub, udowodnić swoją roztropność, przychodząc do władcy ?nie będąc nagą, ani ubraną, nie pieszo i nie jadąc, nie drogą i nie obok drogi?. Zmyślna dziewczyna owinęła się siecią pożyczoną od rybaków, a następnie kazała się przywiązać do oślego ogona. W ten sposób nie mając na sobie ubrania, ale nie pozostając nagą, nie idąc oraz nie jadąc, przekonała króla do małżeństwa.

Moulin Rouge

W dziewiętnastowiecznej Francji ? ojczyźnie kabaretek ? ten element garderoby stanowił początkowo jedynie część stroju estradowego artystek rewiowych. Z biegiem czasu, kabaretki zaczęły kojarzyć się z wyzywającym strojem kobiet ?lekkich obyczajów?, a noszenie ich przez ?przyzwoite? dziewczyny było nie do pomyślenia. Wyjątkowa moc kabaretek drzemie w siateczkowym splocie, który załamując się na krągłościach, pięknie podkreśla kobiecą sylwetkę w ruchu.

Od hollywoodzkich kreacji po londyński streetwear

Zła sława towarzyszyła kabaretkom aż do lat 50. ubiegłego wieku. Straciły wtedy aurę ostentacji i skandalu, a zaczęły kojarzyć się z ultrakobiecymi stylizacjami i zmysłowym dodatkiem do ołówkowych spódnic. Stało się tak za sprawą gwiazd srebrnego ekranu ? Marylin Monroe czy Marleny Dietrich, które do dziś uważane są za ikony sex appealu. Do mody ulicznej kabaretki wprowadziła Twiggy ? czołowa modelka lat 60. Chętnie zestawiano je wtedy z ekstremalnie krótkimi spódniczkami, demonstrując niezależność i wyzwolenie kobiet.

Manifest

W latach 70. Vivienne Westwood, słynna brytyjska projektantka i skandalistka, dodała kabaretkom jeszcze jedno nieszablonowe zastosowanie ? stały się manifestem rodzącej się kultury punk rocka. Dopełnianiem drapieżnej stylizacji były wówczas siateczkowe rękawiczki, a z czasem całe kombinezony, nierzadko pozaciągane i z przetarciami. Taki styl stanowił jednoznaczne zaprzeczenie uładzonej kobiecości, postrzeganej stereotypowo. Do pełnej popularności kabaretek ostatecznie przyczyniła się Madonna, która w latach 90. chętnie zakładała je na swoje koncerty czy sesje fotograficzne.

Jak współcześnie nosić kabaretki?

Obecnie nie ma już ograniczeń stylistycznych, estetycznych ani kulturowych i tego typu rajstopy bądź pończochy można nosić w zasadzie do każdej stylizacji. Pasują nie tylko do spódnic, ale nawet do ? popularnych ostatnio ? szerokich spodni typu culottes. Dobrze wyglądają jako tło w przetartych dżinsach oraz jako dodatek do prostych stylizacji, w stylu małej czarnej. Choć zestawione z pantoflami na wysokim obcasie mogą odrobinę za mocno nawiązywać do rewiowej historii, ale przy płaskich mokasynach prezentują się nonszalancko i swobodnie. Producenci oferują szeroki wybór tego typu bielizny, w różnych kolorach i wzorach. Wystarczy spojrzeć na najnowszą kolekcję maki Gatta: https://www.gatta.pl/pl/rajstopy/rajstopy/kabaretki/, aby zgodzić się ze stwierdzeniem, że współczesna moda nie stawia przed kobietami żadnych ograniczeń. Kabaretki zdominowały również pokazy mody, po obu stronach czerwonego dywanu. Lansują je projektanci, noszą je gwiazdy, celebrytki i blogerki. Tradycyjne romby ustąpiły miejsca sześcianom, kołom czy wzorom kwiatowym. Dostępne są we wszystkich kolorach, chociaż należy przyznać, że klasyczne kabaretki czarne cieszą się wciąż największą popularnością.

Artykuł sponsorowany

Grafika: gatta.pl