Koronka na ślubnym kobiercu ? rodzaje francuskiej koronki cenione w modzie ślubnej

rodzaje koronkiZgodnie z aktualnymi trendami w modzie ślubnej prym wiodą lekkie materiały, tkaniny łączone, złożone z materiału podstawowego (np. satyny) zdobionego warstwami szyfonu lub organdyny oraz ponadczasowa koronka, która występuje w wielu odmianach. Niektóre rodzaje ażurowej tkaniny wywodzą się z Francji.

Koronka jest tkaniną zdobniczą o delikatnej i transparentnej strukturze, w której odpowiednie i zróżnicowane zagęszczenie nici tworzy unikatowy wzór. Subtelność koronki od lat jest wykorzystywana przez projektantów mody ślubnej. Ażurowa tkanina najczęściej występuje w parze z fasonem klasycznym, prostym oraz typu ?Princessa?. Z reguły z koronki jest uszyta górna część sukni, jednak nie ma przeciwwskazań do tego, aby cała kreacja była wykonana z ażurowej tkaniny. Ogromny wkład w rozwój koronkarstwa wniosła Francja, z której wywodzi się kilka odmian koronki popularnych w modzie ślubnej.

Gipiura

Koronka gipiurowa, zwana też gipiurą (od fr. guiper ? omotać), należy do odmian koronki klockowej, która pierwotnie była wykonywana za pomocą podłużnych szpulek, wykonanych z drewna. Technika wytwarzania koronki klockowej wywodzi się z XVI wieku. Koronka gipiurowa jest bardzo delikatnym, ażurowym wyrobem dostępnym w wielu wzorach. Kwiatowe ornamenty będące znakiem rozpoznawczym gipiury, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem na przełomie XIX i XX wieku.

Obecnie, koronka gipiurowa kojarzona ze stylem retro, doskonale sprawdza się jako zewnętrzna, ozdobna tkanina nadająca sukni ślubnej unikatowy charakter. Ten typ ażurowej tkaniny szczególnie upodobał sobie Oscar de la Renta. Gipiura może mieć formę kwiatowych motywów wyciętych w bawełnie, haftowanych na krawędziach i połączonych ze sobą w spójną kompozycję. Bardzo podobna do gipiury jest koronka belgijska, która również reprezentuje styl retro.

rodzaje koronki

Koronka Chantilly

Ten rodzaj koronki zawdzięcza swoją nazwę francuskiemu miastu Chantilly, z którego się wywodzi. Omawiana odmiana ażurowej tkaniny pojawiła się pod koniec XVIII i XIX wieku. Charakterystyczną cechą tego typu koronki jest występowanie siatki o sześciobocznych oczkach, przeciętych poziomą nicią. Klasyczna koronka Chantilly była wytwarzana z czarnych i białych nici z jedwabiu i lnu. Obecnie ten typ ażurowej tkaniny w modzie ślubnej pojawia się w jednobarwnej odsłonie, głównie w gamie odcieni bieli. Koronka Chantilly może być zdobiona różnymi motywami, począwszy od tych inspirowanych fauną (np. motyle, ptaki), po kwiatowe wzory. W modzie ślubnej zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszą się te ostatnie. Koronka Chantilly została zastosowana m.in. w projekcie Alexandra McQueen?a dla księżnej Cambridge Katarzyny.

Koronka Alencon

Koronka Alencon podobnie jak Chantilly, zawdzięcza swą nazwę miastu, z którego się wywodzi. Charakterystyczną cechą koronek Alencon jest to, że kwiatowe i liściaste wzory są wyszywane na gładkim tle. Omawiana odmiana ażurowej tkaniny może być dodatkowo zdobiona, np. sztucznymi lub prawdziwymi perłami, drobnymi, sztucznymi kamieniami jubilerskimi lub cekinami, dla wzmocnienia dekoracyjnego efektu (np. na gorsecie). Koronka Alencon, podobnie jak koronka wenecka, jest przykładem grubo tkanej koronki gobelinowej.

Koronka Lyon

Francuskie miasto Lyon położone nad Rodanem i Saoną, w XVIII wieku stało się głównym ośrodkiem tkactwa artystycznego. Właśnie w tym okresie rozwinął się kolejny rodzaj francuskiej koronki, która pod względem subtelności i delikatności nie ma sobie równych. Francuska odmiana ażurowej tkaniny charakteryzuje się lekką strukturą, która jest efektem połączenia wielu elementów z jedwabiu, bawełny, albo szyfonu. Delikatna koronka zakrywa gładkie tło zdobiąc najczęściej górę sukni i delikatnie opadając ku dołowi wykonanemu z szyfonu lub innego zwiewnego materiału.

Przed wyborem sukni ślubnej warto obejrzeć różne propozycje koronek.  Różnorodność odmian i wzorów ażurowych tkanin powoduje, że nie kojarzą się one wyłącznie ze stylem retro, ale również z nowoczesnym stylem, wyróżniającym się geometrycznymi motywami (np. koronka soutache) oraz z romantycznym stylem boho (np. koronka wenecka). Bez względu na rodzaj koronki, ażurowa tkanina nadaje kreacji delikatność, lekkość oraz zmysłowość. Precyzyjnie wykonane koronkowe tkaniny, z wysokiej jakości materiałów, prezentują się bardzo efektownie.