Lwia skała

cejlonEgzotyczna podróż na wyspę  Cejlon może pomóc osobom, które popadły w rutynę lub cierpią na wypalenie zawodowe. Urok Sri Lanki pozwala na zaczerpnięcie inspiracji do dalszej pracy.
Co zwiedzić na Cejlonie?

Lwia Skała ? legenda głosi, że po śmierci króla, książęta  walczyli o władzę. Zwycięski książę, obawiając się powrotu brata, postanowił bronić królestwa z twierdzy zbudowanej na szczycie 200 ? metrowej skały. Obecnie turyści mogą podziwiać ogrody pałacowe, fundamenty górnego i dolnego pałacu oraz freski.

sigirija lwia skała sri lanka

Las Sinharaya jest wyjątkowym obszarem lasu tropikalnego, przez który przepływają rzeki Gangi, Koskulany i Gin Gangi ? w mule rzecznym można znaleźć cenne kamienie szlachetne (m.in. szafiry, rubiny, topazy). Rezerwat widnieje na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

W Kandy ? dawnej stolicy Sri Lanki ? znajduje się wyjątkowa Świątynia Zęba Buddy. Sakralna budowla należy do kompleksu kanadyjskich ogrodów królewskich. Budynek w azjatyckim stylu, ozdobiony misternymi rzeźbami jest miejscem, gdzie przechowuje się fragment relikwii ? Ząb Buddy pozostały po spaleniu jego zwłok.

Miasto Galle położone w południowo ? zachodniej części wyspy jest znane z zabytkowego fortu. Widnieje on na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Fort w Galle został wzniesiony przez Europejczyków, a ściślej mówiąc przez Holendrów w XVII w.

AnuradhapuraAnuradhapura jest historyczną stolicą syngaleskiego państwa buddyjskiego. Miasto o bogatej historii jest do dziś ważnym ośrodkiem buddyzmu, określanym także mianem świętego miasta. Rośnie tam szczep drzewa Bodhi, pod którym Budda doznał oświecenia.

Polonnaruwa jest kolejnym zabytkiem Sri Lanki widniejącym na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Znajdują się tam świątynie hinduistyczne, w tym między innymi świątynia Śiwy. Wart uwagi jest cały kompleks pałacowo ? świątynny z posągiem Buddy oraz klasztor Gal Vihara znany z kompleksu majestatycznych rzeźb skalnych.

Buddyzm jest dominującą religią na Wyspie Cejlon. Wędrując po lasach równikowych w północnej części wyspy można natknąć się na miejsca kultu buddystów. Przykładem są świątynie buddyjskie w Dambulli, które mają postać grot skalnych pokrytych malowidłami o religijnym charakterze.

Może egzotyczna podróż na wyspę  Cejlon nie jest dobrym sposobem na przełamanie rutyny dla domatora. Niemniej może stać się ona remedium na nudną codzienność i przywrócić wewnętrzną równowagę między rekreacją a pracą, bardzo często zachwianą w dzisiejszych czasach.

tekst: Magdalena Lisek