Egzotyczna podróż na wyspę Cejlon może pomóc osobom, które popadły w rutynę lub cierpią na wypalenie zawodowe. Urok Sri Lanki pozwala na zaczerpnięcie inspiracji do dalszej pracy.
Co zwiedzić na Cejlonie?
Lwia Skała ? legenda głosi, że po śmierci króla, książęta walczyli o władzę. Zwycięski książę, obawiając się powrotu brata, postanowił bronić królestwa z twierdzy zbudowanej na szczycie 200 ? metrowej skały. Obecnie turyści mogą podziwiać ogrody pałacowe, fundamenty górnego i dolnego pałacu oraz freski.
Las Sinharaya jest wyjątkowym obszarem lasu tropikalnego, przez który przepływają rzeki Gangi, Koskulany i Gin Gangi ? w mule rzecznym można znaleźć cenne kamienie szlachetne (m.in. szafiry, rubiny, topazy). Rezerwat widnieje na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
W Kandy ? dawnej stolicy Sri Lanki ? znajduje się wyjątkowa Świątynia Zęba Buddy. Sakralna budowla należy do kompleksu kanadyjskich ogrodów królewskich. Budynek w azjatyckim stylu, ozdobiony misternymi rzeźbami jest miejscem, gdzie przechowuje się fragment relikwii ? Ząb Buddy pozostały po spaleniu jego zwłok.
Miasto Galle położone w południowo ? zachodniej części wyspy jest znane z zabytkowego fortu. Widnieje on na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Fort w Galle został wzniesiony przez Europejczyków, a ściślej mówiąc przez Holendrów w XVII w.
Polonnaruwa jest kolejnym zabytkiem Sri Lanki widniejącym na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Znajdują się tam świątynie hinduistyczne, w tym między innymi świątynia Śiwy. Wart uwagi jest cały kompleks pałacowo ? świątynny z posągiem Buddy oraz klasztor Gal Vihara znany z kompleksu majestatycznych rzeźb skalnych.
Buddyzm jest dominującą religią na Wyspie Cejlon. Wędrując po lasach równikowych w północnej części wyspy można natknąć się na miejsca kultu buddystów. Przykładem są świątynie buddyjskie w Dambulli, które mają postać grot skalnych pokrytych malowidłami o religijnym charakterze.
Może egzotyczna podróż na wyspę Cejlon nie jest dobrym sposobem na przełamanie rutyny dla domatora. Niemniej może stać się ona remedium na nudną codzienność i przywrócić wewnętrzną równowagę między rekreacją a pracą, bardzo często zachwianą w dzisiejszych czasach.
tekst: Magdalena Lisek