Magda Hasiak w kolekcji Stories

Polscy projektanci mody – Magda Hasiak kolekcja jesień zima 2014

Hasiak

Kolekcja Magdy Hasiak Stories jest opowieścią o kobiecych przemianach, zmienności i odwadze. W mnogości krojów i fasonów znajdują się bardzo kobiece, a zarazem odważne modele. Hasiak pozostaje wierna swoim konstrukcyjnym eksperymentom, które skłaniają się jednak ku coraz bardziej kobiecym sylwetkom.

Magda Hasiak

Magda Hasiak: ?Styl jednego człowieka, nie może być regułą dla pozostałych? Jane Austen

Stories jest próbą ukazania zmienności kobiecej fantazji i stylu. Punktem wyjścia stały się wypowiedzi silnych i pewnych siebie kobiet. Ich słowa umieszczono na kilku modelach koszul i eleganckich bluzek. Nie są to jednak krzykliwe napisy, ale delikatne nadruki umieszczone w niekoniecznie widocznych miejscach. Wypowiedzi Virginii Woolf czy Marylin Monroe zapisane w języku angielskim, pojawiają się na karku, wewnętrznej stronie rękawa czy tuż pod biustem. To właścicielka danego projektu ma być jedyną osobą, która wie, jaki przekaz niesie za sobą konkretny model i od niej zależy, czy pokaże go światu, czy zakryje inną częścią garderoby.

Kolekcja

Magda Hasiak: ?Seks jest częścią natury, a ja żyję w zgodzie z naturą? Marylin Monroe

Magda Hasiak zainspirowała się stylem i osobowością kobiet żyjących na przełomie XIX I XX wieku w sposób otwarty i skierowany na współczesność. Projekty w kolekcji Stories w bardzo subtelny sposób nawiązują do przeszłości. Farbowane fragmenty kwiatowej spódnicy przywodzą na myśl żakardową koronkę, a w połączeniu z jeansową górą tworzą bardziej casualowy model. Pojawiają się sportowe fasony uszyte z eleganckich tkanin. Nie brakuje tak charakterystycznej dla projektantki asymetrii i dekonstrukcyjnych rozwiązań zamkniętych jednak w bardzo kobiecych sylwetkach.

moda

Magda Hasiak: ?Nie siedź czekając, aż szansa do ciebie przyjdzie. Wstań i stwórz ją.? Madam C. J. Walker

W tym sezonie Hasiak proponuje odważną elegancję polegającą na łączeniu tkanin w różne desenie w postaci dużych kwiatów na pikowanej kurtce, czy delikatnych kropek na spodniach i ołówkowych spódnicach. Pojawiają się dziergane swetry, nadruki, a także sukienki stanowiące połączenie dresowej bluzy i ołówkowej spódnicy. W Stories nie brakuje miękkich eleganckich tkanin, pojawiają się przezroczystości łączone są z tkaninami technicznymi.

moda

Magda Hasiak: ?Jako kobieta nie mam kraju. Jako kobieta nie chcę mieć kraju. Jako kobiety moim krajem jest cały świat.? Virginia Woolf

Ta mnogość nieoczywistych połączeń, zróżnicowanych deseni i kolorów otwiera się na nieograniczoność indywidualnych wyborów i interpretacji. Sama projektantka opisuje kolekcję słowami: Chciałabym by tę kolekcję każda z kobiet wykorzystywała do opowiedzenia swojej własnej indywidualnej historii. Ma to być pretekst do zabawy modą i stylami, które każda z nas wykorzystuje na swój sposób. Mamy w sobie masę opowieści ? zasłyszanych, przeżytych, przyszłych, a kobieca wyobraźnia nie ma ograniczeń, czerpie nieskończone pokłady inspiracji z otoczenia, z własnych przekonań i doświadczeń. Do opowiedzenia jej może wykorzystywać wszystko co ją otacza, mam nadzieję, że w tym przypadku również moje projekty.