Mikrocement ? innowacyjny, uniwersalny i industrialny

mikrocementInnowacyjność mikrocementu wyraża się między innymi w uniwersalnym zastosowaniu ? na powierzchniach pomieszczenia i mebli.

Mikrocement jest materiałem otrzymywanym po wymieszaniu w optymalnych, odpowiednich proporcjach dwóch innych budowlanych materiałów: cementu oraz żywic. Ze względu na konsystencję może być aplikowany w bardzo cienkich warstwach oraz w różny sposób. Jego powierzchnia jest ostatecznie pokrywana impregnatem, który nadaje jej matową teksturę, albo satynowy lub wysoki połysk.

Mikrocement a industrialny design

Styl industrialny jest surowym sposobem aranżacji wnęrz nawiązującym do przemysłowych przestrzeni i przedwojennych fabryk. Wywodzi się on głównie z nurtu minimalistycznego, a jego kolorystyka oscyluje wokół chłodnych barw. Powierzchnie wykonane z mikrocementu, szkła, albo drewna pełnią rolę tła dla grafik, których przedmiotem są miejskie krajobrazy i architektoniczne dzieła.

Do charakterystycznych cech industrialnego designu należą ? oprócz prostoty ? przestronność oraz wysoki sufit. Można wykonać go z mikrocementu, imitującego beton, bez obaw, że spadnie domownikom na głowy. Efekt będzie imponujący i zaskakujący. Cienka warstwa mikrocementu zachowuje się w praktyce, jak tradycyjny tynk. ?Mikrocementowy sufit? jest alternatywą dla podwieszanego sufitu często wykorzystywanego w nowoczesnych wnętrzach.

Mikrocement w jasnych i chłodnych odcieniach może być wykorzystany w celu uzyskania optycznego efektu przestronności. Powierzchnie wykonane z tego materiału dobrze komponują się z drewnem i szkłem. Szczególnie polecanym rozwiązaniem jest zastosowanie luster. Całość stworzy iluzję głębi i ?przemysłową? atmosferę charakterystyczne dla omawianego stylu.

mikrocement

Mikrocement nie tylko industrialny!

Mikrocement często bywa określany jako materiał imitujący beton. Ten zaś jest kojarzony głównie z wnętrzami przemysłowymi oraz mieszkalnymi urządzonymi w industrialnym stylu. Wyobrażenie to w praktyce jest o tyle błędne, że mikrocement znalazł zastosowanie także jako tło dla aranżacji wykraczających poza ramy industrialnego designu.Mikrocement jest wykorzystywany także we wnętrzach łagodnego minimalizmu i modernizmu oraz we wnętrzach urządzonych w stylu rustykalnym.

Uniwersalny w każdym calu

Mikrocement jest aplikowany z zastosowaniem różnych technik oraz dostępny w szerokiej gamie kolorystycznej. Powierzchnie wykonane za jego pomocą są pozbawione dylatacji i przerw oraz sprawdzają się w każdym środowisku, ze względu na wodoodporność (np. w kuchni, łazience, salonie). Mikrocement jest uniwersalnym materiałem także ze względu na właściwości fizyczne i chemiczne ? znalazł zastosowanie w roli powierzchni posadzki, sufitu i ścian. Ponadto, innowacyjny materiał może pełnić rolę okładziny blatów kuchennych i mebli. Powierzchnie z mikrocementu dobrze prezentują się zarówno w przestronnych wnętrzach, jak i w lokalach o mniejszym metrażu.

Mikrocement umożliwia stworzenie powierzchni, które są nie tylko efektowne i odporne na mechaniczne uszkodzenia, ale też łatwo utrzymać je w czystości. Ma to szczególne znaczenie w miejscach publicznego użytku (np. na klatce schodowej). Zastosowanie mikrocementu nie ogranicza się wyłącznie do budownictwa mieszkalnego ? może być wykorzystany także w budynkach o innym przeznaczeniu. Jego zastosowanie wykracza także poza ramy stylu industrialnego.

fot. Decorative Concrete Kingdom żródło: flickr.com

artykuł powstał we współpracy z Agencją Sigma-Art