Ściany inne niż zwykle ? mniej typowe rodzaje farb ściennych

farbyKiedy mówimy o malowaniu ścian, najczęściej temat od razu schodzi na farby akrylowe, dyspersyjne, które dzisiaj niemal całkowicie dominują we wnętrzach. Farby do malowania ścian to jednak nie tylko to, co jest na rynku najpopularniejsze. Jakie alternatywy mamy dla najczęściej spotykanych opcji?
Farby ftalowe

Jeśli musimy pomalować powierzchnię, na której pojawiają się przebarwienia, bo na przykład zdarza się, że powierzchnia ta narażona jest na działanie wilgoci od wewnątrz, nie możemy zastosować klasycznych farb rozcieńczanych wodą. Nawet tych stosunkowo wodoodpornych. Efektem ich wykorzystania najczęściej jest powstawanie przebarwień, które stają się po prostu odbarwionymi plamami, niekiedy nawet na dużej powierzchni.

W takich przypadkach znakomitym rozwiązaniem są farby ftalowe. Farby ftalowe to farby do malowania ścian, które rozcieńcza się benzyna lakową, a oparte są na żywicach alkidowych. Utworzona przez nie powłoka malarska jest bardzo silna i wytrzymała, charakteryzuje ją wysoki połysk, nieprzepuszczalność wody oraz bardzo wysoka odporność na ścieranie. Nie pojawia się też efekt ?rozmazywania?, który w kontakcie z wilgocią jest przekleństwem typowych farb wodnych.

Ekologiczne farby silikatowe

Farby silikatowe, ale też ich pochodne ? farby silikonowe- czasami określane są mianem farb w pełni ekologicznych. Związane jest to z faktem, że wszystkie ich składniki są w pełni naturalne, chociaż dla realnego użycia ich w pomieszczeniach ma to znaczenie raczej drugorzędne. Najważniejsze w ich przypadku jest to, że znakomicie nadają się do wykorzystania w miejscach, gdzie pojawia się tak dużo wilgoci, iż istnieje szansa na rozwój grzybów czy pleśni, a nawet porostów. Jest oczywiście wiele farb, które wytworzą silną i nadającą się do zmywania powlokę malarską, ale takie farby do malowania ścian niemal zawsze pełnią rolę izolatorów. Nie przepuszczają powietrza ani wilgoci. Farby silikatowe wytwarzają powłoki porowate i przepuszczające, dzięki czemu nie trzeba się bać efektu sauny, a ich powłoka malarska jest silnie matowa.

Farby specjalnego zastosowania

Czasami od farb do malowania ścian musimy oczekiwać czegoś więcej. Producenci stanęli na wysokości zadania i jeśli wiemy, że grozi nam atak bakterii lub grzybów, możemy sięgnąć po specjalne farby przystosowane do ich zwalczania. W miejscach, gdzie pojawią się szkodliwe opary lub resztki substancji chemicznych o toksycznym odczynie, można zastosować również specjalistyczne farby z czynnikami fotokatalicznymi, które będą takie substancje redukować.