Nowoczesne firany ? czyli w zasadzie jakie?

Szukając inspiracji w zakresie dekoracji okna, raz po raz trafić można na opis ?firany nowoczesne?. Tylko co to tak naprawdę znaczy? Czym charakteryzują się nowoczesne firany i do jakich wnętrz pasują?

Nowoczesne firany polecane przez sklep firaneo.pl

Projektanci i designerzy nie lubią określenia ?styl nowoczesny?. Przede wszystkim dlatego, że jest to słowo ? wytrych, pod którym w zasadzie nie wiadomo, co tak naprawdę się mieści. W każdej epoce czy modzie nowe trendy i pomysły są przecież nazywane nowoczesnymi. Po drugie, jeśli sięgnąć do korzeni, to okaże się, że styl nowoczesny ma swoją bardzo konkretną formę ? jest nią modernizm. To on tak naprawdę jest tym, co powinno nosić miano stylu nowoczesnego. A to, co aktualnie modne i popularne, to nic innego jak styl współczesny, który zmienia się stale, bo ciągle pojawiają się nowe, modne wzory i trendy.

Czy istnieją zatem modernistyczne firanki? Jeśli uznamy, że jedną w ważniejszych cech tego nurtu była prostota, funkcjonalność i odcięcie się od tradycji, to takimi firankami nazwiemy wszystkie proste wzory firan, które były upinane bez dodatkowych ozdób. Gładkie, proste, pozbawione detali i wzorów, które odwracałyby uwagę. A do tego, łatwe w utrzymaniu w czystości.

I choć część z nas faktycznie szuka właśnie takich wzorów, kiedy chce kupić nowoczesne firany do naszego pokoju, to jednak wiele osób szukając nowoczesnych wzorów, spodziewa się nieco większego wyboru niż prosta firana z markizety na taśmie marszczącej.

Czym zatem charakteryzuje się wnętrze nowoczesne (lub może bezpieczniej napisać ? współczesne)? Otóż obecnie w modzie są jasne, stonowane kolory z mocniejszymi akcentami (np. szarości z kroplą czerwieni czy zieleni). Na drugim biegunie kolorystycznym, mamy wnętrza ciemne lekko mroczne, z surowymi materiałami ? betonem, stalą. Całość ma być prosta, przestrzenna i pozwalać na oddech. Nowoczesne, modne wnętrze mówi ?nie? bibelotom, zdobieniom i nadmiarowi dekoracji. To przestrzeń, w której ma się łatwo wypoczywać, której nie trzeba zanadto sprzątać i która nie wymaga dodatkowych pielęgnacji.

Firany do takiego wnętrza to przede wszystkim firany proste, bez dodatkowych żabotów, marszczeń, upięć. Wykonane z bardziej szlachetnych materiałów ? jedwabnej organzy satynowej, woalu. Dopuszczalne zdobienia to atłasowe lamówki lub proste lambrekiny, które najczęściej nawiązują do zasłon poprzez zastosowanie tego samego materiału.

Jednym z trendów w takich współczesnych wnętrzach są też firany-panele. To proste firany bez marszczeń, które dzięki zamontowanym na dole obciążnikom oraz górnemu usztywniaczowi wiszą prosto i są przesuwane jako całość. Świetnie sprawdzają się w mieszkaniach z dużymi powierzchniami przeszkleń. W pewnym sensie firana panelowa jest takim połączenie przepuszczającej światło tradycyjnej firany z wygodną i prostą w formie roletą.

Współczesne wnętrza w stylu romantycznym

Jeśli przeanalizujemy styl współczesny szerzej, to zauważymy również mocną modę do tworzenia wnętrz prostych, ale jednocześnie przytulnych. O ile wykorzystanie surowego betonu czy stali tworzy wnętrze ascetyczne i spartańskie, o tyle elementy stylu romantycznego w nowoczesnym wnętrzu sprawiają, że pomieszczenie wygląda ciepło, miło i sympatycznie.

Efekt ten uzyskuje się za pomocą dużej ilości tkanin w pomieszczeniu (zarówno panele ścienne, jak i poduszki, obijane tkaniną wygodne kanapy). Stosowaniu miękkich linii i kształtów (np. grafiki na ścianach lub winylowe naklejki), ograniczonej ilości bibelotów i artykułów dekoracyjnych.

Dekoracja okna w takim stylu to przede wszystkim firany upinane. Nadają wnętrzu uroku i subtelności. Moda na podwieszane, asymetryczne czy upinane firany trwa już od kilku lat. Szyje się je z reguły na zamówienie z materiałów gładkich, lejących, które będą się dobrze układać.

Firanki nowoczesne ? wszystko byle nie żakard? Czy na pewno?

Zdecydowanie nie! Faktycznie, żakardowe firany wielu z nas kojarzą się z siermiężnym PRL?em i sztywnymi, krochmalonymi firanami z połyskującą nitką. Dziś żakard potrafi być tkaniną subtelną i elegancką, z której świetnie szyje się nowoczesne firany metrażowe.

Najmodniejsze są obecnie żakardy z dużymi, kwiatowymi wzorami oraz mocniej zdobione dołem, które powoli gubią wzór ku górze. Pełny zadruk żakardowy polecany jest bardziej do wnętrz tradycyjnych.