Jak ozdobić okno? Poznaj różne rodzaje pięknych i funkcjonalnych rolet

rodzaje roletRolety to bardzo estetyczny i praktyczny sposób na wykończenie wnęki okiennej. Istnieje kilka rodzajów rolet, od klasycznych zwijanych na rolce, po efektownie marszczone za pomocą systemu linek ? do wyboru mamy najróżniejsze kolory, wzory oraz materiały. Zobacz, jakie rolety dostępne są na rynku i wybierz najlepsze do swojego domu.

Rolety klasyczne i kasetowe

Najpopularniejszą odmianą rolet są klasyczne rolety wolnowiszące, nawijane na rolkę za pomocą sznureczka lub łańcuszka. Mogą być zamontowane na ścianie ponad oknem lub na futrynie. Ich zaletą jest łatwy montaż i dość niska cena; w sklepach znajdziemy bardzo wiele wzorów i kolorów. Ciekawym rozwiązaniem jest zakup rolet o powierzchni zewnętrznej odbijającej światło, dzięki czemu nie tylko zapobiegniemy wpadaniu światła do domu, ale także unikniemy nagrzewania się wnętrza. Wśród wad rolet wolnowiszących wymienić należy przede wszystkim fakt, że nie zasłaniają szczelnie okna. W przypadku klasycznych rolet zamontowanych ponad oknem, będziemy musieli zwinąć je, jeśli zechcemy wpuścić do mieszkania trochę powietrza. Takiej konieczności nie ma w przypadku rolet zamontowanych na ramie okiennej. Należy jednak pamiętać, że po uchyleniu będą odstawać od szyby i jeszcze mniej szczelnie osłaniać nas przed światłem. Kolejny rodzaj rolet to systemy kasetowe. Tkanina umieszczona jest w specjalnych prowadnicach zamontowanych po bokach okna – dzięki temu szczelnie przesłania okno, nie pozostawiając najmniejszej nawet szparki, przez którą przedostawać mogłoby się światło. Okna zaopatrzone w rolety kasetowe zamontowane na ramie można bez problemu uchylać i otwierać. Kasety mogą być wykonane z PCV lub aluminium. W sklepach znajdziemy wiele kolorów kaset, między innymi takie, które imitują drewno. Tego rodzaju prowadnice świetnie komponować się będą z drewnianymi oknami.

rolety castorama

Rzymskie czy austriackie?

Bardzo ozdobnymi rodzajami zasłon są rolety rzymskie  oraz rolety austriackie. Pierwszy typ, dzięki zastosowaniu specjalnego mechanizmu i wszyciu poprzecznych fiszbin, nie zwija się, lecz marszczy w efektowne fale. Drugi typ przypomina nieco tradycyjne zasłony; jednak po pociągnięciu za sznurek rolety austriackie marszczą się i podnoszą w podobny sposób jak kurtyna w teatrze.

Inne ciekawe rozwiązania

Jeśli zależy nam na możliwości regulowania intensywności wpadającego światła, warto rozważyć zakup rolet typu dzień-noc. Są to rolety podwójne, wykonane z poprzecznych pasów materiału. Pomiędzy pasami pozostawione są przerwy. Dzięki takiej budowie możemy nie tylko całkowicie zasłonić lub odsłonić okno, ale także pozostawić większe lub mniejsze szpary, przez które docierać będzie do wnętrza domu światło słoneczne.

Rolety to doskonały sposób na dekorację okna. Pełnić będą zarówno rolę praktyczną, limitując dostęp światła do wnętrza oraz osłaniając nas przed wzrokiem przechodniów, jak i estetyczną ? zwłaszcza w przypadku ozdobnych rolet rzymskich i austriackich.

artykuł sponsorowany