Okna modnie ubrane

Zasłony i firanyWiosna w oknie ? nareszcie! Jest ciepło i słonecznie a to dobry pretekst, żeby pomyśleć o zmianie wystroju naszych okien. Nieważne czy wybierzesz niezawodne rolety czy klasyczne zasłony z modnych, lekkich tkanin. Wpuszczamy do wnętrza światło, zapach kwitnących drzew i dobry nastrój.
Wiosna w oknie

Najszybciej odświeżymy okna wymieniając zasłony na delikatne, pastelowe i najlepiej w kwiaty ? wnoszą do pokoju dobrą energię i przytulność. A firanki? Jeżeli mamy piękny widok za oknem ? zrezygnujmy z nich całkowicie na rzecz rolet, które będziemy używać tylko po zmroku. W innym przypadku, wybierzmy firanki w subtelnych barwach. Tkaniny muszą być zwiewne jak welon i koniecznie w kolorze lodów owocowych. Koronka z haftowanego tiulu doskonale sprawdzi się w romantycznej kuchni. A może dajmy się zrolować? Rolety wróciły do łask i słusznie, bo efektywnie kierują światło do dolnej części pomieszczenia i dają możliwość szybkiego zaciemnienia.

Okna lubią urozmaicenia, dlatego dajmy się czasem ponieść wyobraźni i zastosujmy dwie warstwy zasłon, a do tego jeszcze lambrekin pośrodku okna. Dobrze by obie tkaniny coś łączyło ? kolor, wzór czy wykończenie.  Absolutnym hitem jest biżuteria dla okna. Chwosty, które kojarzą się głównie z klasyką, mają teraz nowoczesne elementy ze szkła, metalu, ceramiki, piór czy skóry. Taka ozdoba tworzy całą dekorację. Warto też pamiętać o taśmach, frędzlach wykończonych koralikami i koronkach ręcznie wykonanych.

Punkt zaczepienia

Zasłony i firany mamy już wybrane. Czas pomyśleć o solidnej podstawie dla tkanin czyli karniszu.

Odpowiednio dobrane, dzięki nowoczesnym wzornictwie i designie one same staną się ozdobą. Szeroki wybór karniszy w NOMI pozwoli nam dopasować drążek do wystroju nie tylko okna ale i całego wnętrza. Od klasycznych poprzez nowoczesne i stylowe, drewniane lub metalowe.

Ciekawym i modnym pomysłem na ozdobienie okna jest zastosowanie zasłony panelowej. Wystarczy zamontować ją do szyny czy prowadnicy mocowanej do karnisza.

Korygujemy kształt okna

Niskie okna sprawią wrażenie wyższych, jeżeli karnisz zamocujemy pod sufitem a zasłony dodamy długie, do samej podłogi. Preferujesz odsłonięte okna? Wystarczy karnisz na jednym drążku tzw. pojedynczy. Łatwo poszerzymy okno, jeżeli karnisz będzie wystawał i to w znacznym stopniu poza obwód okna (wybieramy nawet o 40 cm szerszy od okna). Wtedy musimy powiesić zasłony w taki sposób, aby w całości lub większej części znalazły się na tle ściany. Jeśli mocujemy drążek do ściany, to optymalnie na wysokości 10 cm nad framugą okna. Długość szyny lub drążka? Od 8 do 16 cm więcej niż szerokość okna.

Zmiana dekoracji okna potrafi odmienić całe wnętrze. Wystarczy karnisz, kilka metrów tkaniny, kilka ozdób na parapet i już jest zupełnie inaczej. Dziś wszystkie chwyty są dozwolone. Łączyć można wszystkie wynalazki do zasłaniania okien. Podpięte zapinką kolorowe zasłony plus przyciemniające okno żaluzje. Inaczej, lekka firanka udrapowana na ozdobnym karniszu, a do tego roleta.