Płyn micelarny, tonik czy mleczko – co wybrać?

Płyn micelarnyO tym, że demakijaż powinien być cowieczornym rytuałem każdej kobiety wie każdy. Co chwilę przypominają o tym różnego typu poradniki i eksperci. Szkoda, że jednocześnie tak mało mówi się o samym procesie demakijażu i kosmetykach do jego wykonania – ich różnicach, przeznaczeniu i prawidłowym stosowaniu. Co jest lepsze – mleczko, tonik czy płyn micelarny?

Jaki produkt do demakijażu najlepszy?

Odpowiedź na to pytanie jest jedna – każdy, najważniejsze żeby pamiętać by demakijaż był wykonywany każdego dnia, bez względu na sytuację. Jeśli jednak jesteś świadomą konsumentką z pewnością interesuje Cię fakt, że rodzaj preparatu do zmywania makijażu i nagromadzonych zanieczyszczeń powinien być dobrany do rodzaju i typu skóry.

Dla cery suchej wskazane jest używanie produktów lekkich, ale nawilżających i delikatnie natłuszczających. Ponadto nie powinno stosować się preparatów na bazie alkoholu, które mogą doprowadzić do przesuszenia cery. Dla posiadaczek skóry tłustej wskazane jest używanie produktów nie pozostawiających tłustego filmu na skórze. Alkohol w składzie preparatów do tego rodzaju cery także nie jest wskazany – wysuszenie skóry będzie wzmagać produkcję łoju. Cera normalna sprawia najmniej problemów, ponieważ do jej pielęgnacji można stosować wszystkiego rodzaju produkty – ważne aby nie wywoływały podrażnień i dokładnie oczyszczały skórę.

Oprócz rodzaju cery warto zwrócić uwagę także na jej typ, a więc określić czy jest to skóra normalna, wrażliwa, płytko unaczyniona czy atopowa. – Przy skórze wrażliwej można stosować mleczka, toniki i płyny micelarne ponieważ typ skóry ma mniejszy wpływ na wybór preparatu. Obojętny jest rodzaj kosmetyku – ważne, żeby nie podrażniał skóry i nie wywoływał reakcji uczuleniowych – mówi ekspert marki Mixa.

Mleczko – najpopularniejszy preparat do demakijażu

Mleczko jest jednym z najczęściej stosowanych preparatów do usuwania makijażu i zanieczyszczeń z powierzchni twarzy. Jego dosyć tłusta formuła zapewnia dwie rzeczy – usunięcie składników kosmetyków, szczególnie tych rozpuszczających się w tłuszczach oraz nawilżenie tkanki skórnej. Jest on bardzo skuteczny jednakże nie można nazwać go kosmetykiem idealnym. Największą jego wadą jest pozostawianie tłustego filmu na powierzchni skóry, który musi być dodatkowo usuwany innym preparatem, np. tonikiem. Dodatkowo na usuwanie kosmetyków wodoodpornych należy poświęcić więcej czasu a i tak efekty mogą być niezadowalające.

Tonik – odświeżanie i matowanie skóry

Tonik jest doskonałym kosmetykiem wyrównującym pH skóry i ostatecznie usuwającym zanieczyszczenia. Choć często stosuje się go jako jedyny produkt do demakijażu, tak naprawdę powinien być on stosowany po mleczku, jako ostatni element oczyszczania. Jego zadaniem jest odświeżenie skóry, zamknięcie porów i lekkie odkażenie cery. W ten sposób pomaga skórze trądzikowej i tłustej uniknąć nadmiernej produkcji sebum, ale nieodpowiednio stosowany prowadzi wysuszenia. Na szczęście istnieją toniki do demakijażu przeznaczone do skóry przesuszonej lub wrażliwej, których skład niweluje te niepożądane skutki.

Płyn micelarny – kosmetyk wszechstronny

Płyn micelarny został okrzyknięty produktem idealnym, który łączy w sobie zarówno działanie mleczka do demakijażu, jak i toniku odświeżającego. Siła jego działania tkwi w tzw. micelach, czyli cząstkach chemicznych o działaniu hydrofilowym i hydrofobowym. Dzięki temu płyn micelarny ma możliwość pochłaniania cząsteczek tłuszczu i jednocześnie rozpuszczania innych zanieczyszczeń w roztworze wodnym. Dodatkowo skład płynu micelarnego często uzupełniony jest o składniki aktywne, dzięki którym skóra jest nawilżana, regenerowana lub ukojona przy podrażnieniach i skórze wrażliwej. Płyn micelarny jest kosmetykiem wielofunkcyjnym, a przy tym zazwyczaj bezzapachowym i niepodrażniającym. Mogą go stosować wszyscy, niezależnie od rodzaju skóry. Jedynie do zmywania dużej ilości makijażu, w tym makijażu wodoodpornego oczu, warto zastosować dodatkowe rozwiązania.

 

Kosmetyki do skóry wrażliwej