Porost islandzki – wiele osób stosuje go na podrażnienie gardła, jeszcze inni tylko o nim słyszeli ? o poroście islandzkim, czyli inaczej płucnicy islandzkiej.
Jest to najczęściej stosowany w ziołolecznictwie porost który, łagodzi kaszel i chrypkę oraz koi błonę śluzową gardła.
Porost islandzki najczęściej wykorzystuje się w preparatach na gardło. Czym jest? Jaki jest jego skład chemiczny? Z jakich właściwości słynie? Jakie ma zastosowanie? O tym poniżej.
Porost islandzki ? co to takiego?
Porost islandzki, inaczej nazywany płucnicą islandzką (Cetraria islandiica (L.) Ach.), a także tarczownicą oraz mchem islandzkim to organizm wielokomórkowy, należący do rodziny plechowców. Nie ma korzeni, łodygi ani liści, składa się, podobnie jak inne porosty, glony i grzyby, z plechy (wielokomórkowej, wegetatywnej struktury). Plecha porostu składa się z dwóch organizmów, tj. grzyba i glonu, które współżyją ze sobą w symbiozie ? grzyb dostarcza wodę i sole mineralne, jest też zewnętrzną otoczką, a glon przeprowadza fotosyntezę.
Z wyglądu przypomina krzaczek w brunatno-czerwonym lub brunatno-zielonym kolorze, zależnym od pogody. Gdy temperatura powietrza jest wysoka i jest sucho, jest sztywny, łatwo kruszący się, a gdy jest mokro, jest miękki, gdyż chłonie wodę niczym gąbka.
Rośnie głównie na półkuli północnej, także na Islandii, ale nie tylko. Można go spotkać także w naszym klimacie, w borach sosnowych w górach i na nizinach. W Polsce występuje rzadko i został uznany za gatunek zagrożony wyginięciem, dlatego jest pod częściową ochroną. Porasta skały, głazy, drzewa, rośnie także w ziemi.
Co zawiera?
Porost islandzki zawiera wiele cennych substancji chemicznych, takich jak: śluzy, sole mineralne, polisacharydy, rzadziej monosacharydy, cetrarynę , kwas licheno-stearowy, kwas fumarowy (kwas porostowy), kwas szczawiowy i winowy, lichenina, izolichenina, kwas krzemowy, kwasy lichenowe.
Porost islandzki ? właściwości
Płucnica islandzka ma szereg cennych właściwości. Oto najważniejsze:
- łagodzenie chrypki
- eliminacja uczucia suchości w gardle
- łagodzenie podrażnienia gardła i krtani
- ochrona i regeneracja śluzówki jamy ustnej i gardła
- łagodzenie stanów zapalnych nawilżanie gardła
Zastosowanie
Płucnica islandzka jest najbardziej znana jako środek na podrażnione chore gardło i krtań. Pastylki na gardło z porostu islandzkiego działają osłonowo i łagodząco na śluzówkę gardła i krtani. Warto zatem sięgać po nie podczas problemów z gardłem. Mogą być także stosowane przez osoby, które pracują głosem (lektorzy, śpiewacy, wykładowcy itd.).
Maceratów i naparów używa się w kosmetyce z uwagi na właściwości nawilżające, antyseptyczne, oczyszczające, przeciwzapalne i przeciwtrądzikowe. Stosowane są również na zniszczone włosy w formie płukanek.
Grafika: pixabay.com