Pościel jako element dekoracyjny

pościel

Wybierając pościel zwracamy przede wszystkim uwagę na to, z jakiego materiału jest wykonana i zastanawiamy się nad jej jakością. Drugorzędną sprawą wydaje się jej kolorystyka, wzornictwo. To błąd. Przy wyborze pościeli bardzo ważną sprawą jest kolor, wzory i inne elementy dekoracyjne. Warto trochę więcej czasu poświęcić na wybranie tej, która będzie pasowała do naszej sypialni. Przecież barwa ma ogromny wpływ nie tylko na poczucie estetyki, ale i nastrój, jaki odczuwamy. Co więc powinniśmy brać pod uwagę przy wyborze?

Biel to klasyka

W ostatnich latach po białą pościel sięgamy bardzo niechętnie. Być może dlatego, że kojarzy nam się z czasami, kiedy innych kolorów pościeli po prostu nie było? Może też chodzi o to, że biel jest bardzo oficjalna, zimna, charakterystyczna dla szpitala? Do końca nie wiadomo, co jest przyczyną naszej niechęci. Ważne jest jednak, by zerwać z tym ograniczonym spojrzeniem i przywrócić białą pościel do łask. Biel bowiem to ponadczasowa elegancja i klasa. Pościel z dobrej jakościowo tkaniny pasuje praktycznie do każdego wnętrza i stylu. Kojarzy się z czystością, spokojem, komfortem. Dobra jakość tkaniny jest widoczna w odpowiednim splocie, wyrazistej fakturze. To one wychodzą na pierwszy plan, zdobią pościel, nie ukrywają się za pretensjonalnymi ozdobnikami. Jeśli decydujemy się na białą pościel, to musi być ona w dobrym gatunku. Tylko wtedy będzie ozdobą sypialni, a nie produktem o charakterze jednorazowym. Dobrze się tu sprawdzi gruba bawełna, szlachetny len, ekskluzywna satyna.

A może pościel kolorowa?

Pościel kolorowa jest bardzo popularna. Niektórzy lubią zdecydowane mocne kolory, inni stawiają na pastele. Należy pamiętać, że kolor, barwa mają ogromny wpływ na samopoczucie. W sypialni powinniśmy bazować na kolorach stonowanych, spokojnych, skłaniających do relaksu, Bardzo dobrze sprawdza się delikatna zieleń, błękit, spopielały róż, soczyste beże. W sypialny dobrze też prezentuje się kolor niebieski, kojarzący się z wodą, niebem, spokojem i odpoczynkiem. Z badań wynika, że jest on najczęściej wybierany. Przy wyborze kolorystyki pościeli, dobrze jest zwrócić uwagę na barwę zasłon, dywanów, kolor ścian. Wszystko powinno być spójne, uporządkowane. Jeśli sypialni chcemy dodać odrobinę pikanterii, można zdecydować się na pościel w kolorze czerwonym. W takim przypadku istotny jest też materiał, z jakiego pościel jest wykonana. Czerwień na satynie, adamaszku, jedwabiu wygląda zupełnie inaczej niż na perkalu. W nadchodzącym sezonie hitem będzie pościel w dwóch nieoczywistych kolorach: kanarkowym i pomarańczowym. Kolory te są zdecydowane, odpowiednie dla ludzi odważnych, ceniący eksperymentalne podejście do urządzania wnętrz.

Wzory na pościeli

Pościel we wzory jest jednym z najczęściej wybieranych rodzajów w nadchodzącym sezonie. Odpowiednio dobrany wzór, dobrze wygląda zarówno w sypialni małej jak i większej. Na wzory mocne, geometryczne stawiają przede wszystkim osoby młode. Taka pościel dobrze sprawdzi się w sypialni nastolatka. Osoby o tradycyjnym poczuciu estetyki wybiorą pościel w pasy, delikatną kratkę lub z motywami florystycznymi. Zresztą motywy kwiatowe są bardzo modne w nadchodzącym sezonie. Realizują się one w dwóch nurtach. Pierwszy to delikatne subtelne, niewielkie i trochę bajkowe kwiaty. Natomiast druga przekonuje do wyrazistych, mocnych liści, charakterystycznych dla lasów tropikalnych. Elegancji wnętrzu dodadzą wzory w grochy. Prawdziwą nowością na rynku jest pościel 3D. Jest to specjalny sposób nadruku, dzięki któremu na materiale uzyskuje się wrażenie trójwymiarowości. W tej konwencji najlepiej wyglądają motywy roślinne i zwierzęce. Pościel trójwymiarowa jest szyta z satyny, której struktura pozwala na uzyskanie intensywniejszych wrażeń wzrokowych. Taka pościel nie wszędzie dobrze wygląda. Na pewno zadowoli nastolatków, którzy uwielbiają rozwiązania kontrowersyjne i pilnie śledzą modę.

To, co lubimy

Przy wyborze pościeli najważniejsze są nasze upodobania. Trzeba jednak pamiętać o podstawowych zasadach. Sypialnia jest miejscem wypoczynku, więc nie należy eksperymentować z kolorami zbyt mocnymi. Kolor pościeli powinien pasować do innych elementów wyposażenia. Starajmy się, by wszystko było harmonijne i pasowało do ogólnego wystroju. I koniecznie zwracajmy uwagę na jakość materiałów.