Rozstępy ? czy można je zlikwidować?

rozstępy

Rozstępy są prawdziwą zmorą bardzo wielu kobiet. Kiedy już się pojawią, nie da się ich całkowicie zlikwidować (chyba, że operacyjnie!), choć oczywiście istnieje wiele wspaniałych metod oraz zabiegów, które pozwalają na znaczną redukcję rozstępów.

Przede wszystkim warto dowiedzieć się, jak postępować, aby nie doprowadzić do pojawienia się nowych rozstępów.

Czym są rozstępy?

Rozstępy to charakterystyczne wrzecionowate pasma, wyglądające bardzo nieestetycznie, które zdecydowanie najczęściej występują na udach, brzuchu, piersiach, a także pośladkach. Ponadto, szczególnie w przypadku osób zawodowo zajmujących się kulturystyką, rozstępy mogą pojawić się również na klatce piersiowej, na barkach, ramionach oraz wewnętrznej stronie ud.

Dlaczego powstają rozstępy?

Istnieje kilka możliwych przyczyn tworzenia się rozstępów, ale najbardziej ?popularną? jest po prostu szybkie przybieranie na wadze. Wówczas bowiem skóra jest bardzo szybko i nadmiernie rozciągnięta i w konsekwencji dochodzi do zerwania sieci włókien kolagenowych ? mówiąc wprost, skóra pęka. Dlatego też rozstępy są typową ?przypadłością? kobiet będących w ciąży. Oczywiście, rozstępy mogą być między innymi wynikiem zaburzeń funkcjonowania tkanki łącznej, mogą też powstawać z powodu czynników genetycznych czy hormonalnych.

Jak zapobiegać pojawianiu się rozstępów?

Bardzo ważne jest to, aby utrzymywać prawidłową masę ciała, a do tego potrzebne jest rzecz jasna prowadzenie tak zwanego zdrowego stylu życia ? regularna aktywność fizyczna, zbilansowana dieta. Ponadto ogromnie istotne jest to, aby utrzymywać właściwe nawilżenie skóry. Wiele kobiet, o ile tylko odpowiednio dbają o swoje ciało, jest w stanie uniknąć rozstępów nawet w ciąży.

Stare a nowe rozstępy

Świeże rozstępy, czyli takie, które dopiero co się pojawiły, mają charakterystyczny czerwonawy kolor, są bardzo widoczne. Z biegiem czasu znacznie jaśnieją. Istotne jest to, aby walkę z rozstępami rozpocząć od razu, gdy tylko się pojawią, bo to daje lepsze szanse na ich większą redukcję. O wiele łatwiej redukuje się nowe rozstępy.

Zabiegi

Rozstępy można znacznie zlikwidować dzięki zabiegom kosmetycznym z użyciem lasera. Bardzo dobre wyniki osiąga także endermologia (masaż podciśnieniowy), a także mezoterapia igłowa, w czasie której do skóry ?wpuszczane? są dobroczynne preparaty o silnym działaniu odżywczym, regenerującym.