Depilacja laserowa – sekrety skuteczności zabiegu

depilacja laserowa
Depilacja laserowa to sposób na uzyskanie długotrwałego efektu gładkiej skóry. Ta metoda walki z niechcianym owłosieniem pozwala na pozbycie się nawet obfitego owłosienia u kobiet i mężczyzn.
Decyzja o poddaniu się depilacji laserowej może wynikać ze względów estetycznych oraz higienicznych, a także ekonomicznych – ta metoda usuwania niechcianych włosków nie wymaga ciągłego powtarzania, zatem nie generuje stałych kosztów. Gabinety medycyny estetycznej dysponują wieloma rodzajami laserów do depilacji, które różnią się parametrami pracy, a tym samym – możliwym do osiągnięcia efektem. O tym, w jaki sposób wykonać depilację laserową, aby być w pełni zadowolonym z jej efektów – porozmawiam z ekspertem kosmetologii estetycznej w klinice Neonia w Krakowie, specjalizującym się w tego typu zabiegach Karoliną Grobelną.

– Depilacja laserowa to jedno z najczęstszych zastosowań lasera w gabinecie medycyny estetycznej. Popularność zabiegu wynika z pewnością z wysokiej skuteczności, a także panującej mody na perfekcyjnie gładką skórę. Czy to rzeczywiście najbardziej godna polecenia metoda usuwania niechcianego owłosienia?

Depilacja laserowa uznawana jest za najskuteczniejszą metodę na usuwanie włosków z ciała. Żadna inna metoda usuwania włosków nie dorównuje skutecznością depilacji laserowej. Przewaga tej metody polega na jej skuteczności. Wykonanie serii zabiegów pozwala na trwałe pozbycie się nawet obfitego owłosienia z takich obszarów ciała jak nogi, pachy, okolica bikini, klatka piersiowa, plecy czy twarz. Ale nie tylko – depilacja pozwala zredukować ryzyko rozwoju podrażnień skóry, wrastania włosków oraz zapalenia mieszków włosowych. Pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Aby jednak być w pełni zadowolonym z efektów depilacji, należy wykonać zabieg wyłącznie w renomowanym gabinecie medycyny estetycznej, dysponującym najnowocześniejszym laserem do depilacji.

sopranoice platinum

– Dlaczego wybór lasera do depilacji ma kluczowe znaczenie? Czy nie jest po prostu tak, że każdy laser do depilacji umożliwia skuteczne usuwanie włosków?

Lasery do depilacji mogą bardzo różnić się między sobą długością emitowanej fali, a to przekłada się na efektywność usuwania włosków. Kiedyś dostępne były jedynie lasery pozwalające na wybiórczą depilację ciemnych włosków u osób z jasną skórą. Takie lasery starszej generacji wciąż są używane, co oznacza brak możliwości wykonania bezpiecznej i skutecznej depilacji u osób z ciemniejsza karnacją lub jasnym owłosieniem. Tylko lasery najnowszej generacji pozwalają na depilację włosków w każdym odcieniu, u osób z dowolnym fototypem skóry. Wykonywana w Klinice Neonia w Krakowie depilacja laserowa nowoczesnym laserem Soprano ice Platinum firmy Alma lasers jest obecnie uważany jak jeden z najbardziej skutecznych i bezbolesnych laserów na świecie.

– Czy wspomniany laser Soprano Ice Platinum wyróżnia się czymś jeszcze poza uniwersalnością zastosowania?

Soprano Ice Platinum to laser łączący w sobie właściwości trzech innych laserów stosowanych do depilacji – lasera aleksandrytowego, diodowego oraz neodymowo – yagowego. Oznacza to możliwość zastosowania lasera nawet u osób z włoskami blond oraz rudymi, a także u osób z ciemną karnacją. Ale to nie jedyna zaleta tego lasera, gdyż w aparaturze tej zastosowano szereg rozwiązań zwiększających komfort pacjenta podczas zabiegu. Mowa m. in. o możliwości skrócenia czasu zabiegu o połowę, a także skutecznym systemie chłodzącym, redukującym odczucia bólowe. Ponadto w laserze możliwe jest optymalne dopasowanie parametrów pracy lasera, w zależności od ilości skumulowanego w mieszkach włosowych oraz skórze barwnika – melaniny. Wszystko to przekłada się na skuteczność depilacji laserowej, jej bezpieczeństwo, a także komfort dla pacjenta.

– Czy zastosowanie tak wielu nowinek technologicznych przekłada się na skrócenie terapii z wykorzystaniem lasera?

Dzięki możliwości ?przeskanowania? skóry i włosków pod kątem zawartości w nich melaniny, możliwe jest skuteczniejsze usuwanie włosów – wiązka lasera jest pochłaniana selektywnie przez barwnik włoska. Oznacza to brak ryzyka poparzenia skóry oraz możliwość usuwania włosków w każdym odcieniu. Ale wciąż jeszcze nie ma możliwości, aby usunąć wszystkie włoski podczas jednego zabiegu. Żaden laser nie daje takiej możliwości, a podyktowane jest to fizjologicznym cyklem życia włosa. Na całym ciele w fazie wzrostu znajduje się około 40% włosków i tyle można usunąć podczas pojedynczego zabiegu. Potem należy odczekać kilka tygodni, aż kolejna partia włosków wejdzie w fazę wzrostu – i znów zadziałać na nie laserem. Depilację należy powtarzać do momentu, aż wszystkie włoski w fazie wzrostu zostaną potraktowane wiązką lasera – a to wymaga zazwyczaj kilku zabiegów.

– Domyślam się, że także przebieg zabiegu jest podobny?

Depilacja laserowa laserem Soprano Ice Platinum polega na przykładaniu głowicy lasera do skóry, miejsce w miejsce, na całym obszarze skóry poddanym depilacji. Przed zabiegiem konieczne jest ogolenie skóry, a także skonsultowanie się z lekarzem dermatologiem lub medycyny estetycznej. Podczas wstępnej konsultacji wykluczyć należy obecność przeciwwskazań do zabiegu, wskazane jest przeprowadzenie wówczas tzw. próby laserowej. Identyczne – tak jak w przypadku innych laserów – są także zalecenia przed – i pozabiegowe. Unikajmy opalania, podrażniania skóry, a po zabiegu – także korzystania z basenu, sauny czy solarium.

– A co z przeciwwskazaniami do zabiegu? Czy są jednakowe bez względu na typ użytego lasera do depilacji?

Przeciwwskazania do depilacji laserowej niezmiennie pozostają jednakowe. Zabiegu nie należy wykonywać u osób ze świeżą opalenizną, a także u stosujących takie preparaty światłouczulające jak dziurawiec i nagietek. Kolejne przeciwwskazania do depilacji to ciąża, infekcje skórne i stany zapalne, nowotwory. Warto podkreślić, że jasny odcień włosków, ciemniejszy odcień skóry oraz niewielki kontrast między barwą włosków i skóry nie są przeciwwskazaniem do depilacji wykonanej laserem Soprano Ice Platinum, nieco inaczej wygląda jednak sytuacja w przypadku zastosowania laserów starszej generacji.