Sprawdzone sposoby eliminowania przebarwień skórnych

przebarwieniaMimo że trądzik najczęściej bywa zmorą nastolatków, zdarza się, że z przebarwieniami po nim zmagają się nawet osoby w dorosłym wieku. Na szczęście istnieje kilka metod na to, by znacząco poprawić wygląd skłonnej do niedoskonałości skóry.

Chociaż na ogół prędzej czy później udaje się okiełznać cerę trądzikową, zazwyczaj odbywa się to kosztem kondycji wrażliwej skóry. Powstają na niej nieestetycznie wyglądające blizny lub przebarwienia potrądzikowe, które trudno zamaskować przy pomocy makijażu. Z tego względu dobrze poznać zasady, dzięki którym uda się przywrócić twarzy dawną świetność.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Zanim dojdzie do powstania niepokojących znamion będących skutkiem przebytego trądziku, można zatroszczyć się o cerę w taki sposób, by wyeliminować ryzyko pojawiania się trwałych niedoskonałości. Jeżeli chory zmaga się z problematyczną skórą, powinien zadbać o jej systematyczne złuszczanie i odpowiednie oczyszczanie przy pomocy dostępnych na rynku produktów kosmetycznych. Przyczyniając się do regularnego usuwania martwego naskórka, dochodzi do pozbywania się pożywki dla bakterii sprzyjających rozprzestrzenianiu się trądziku. Jednocześnie nie wolno zapominać o tym, by pod żadnym pozorem nie wyciskać pojawiających się pryszczy. W przeciwnym razie można doprowadzić do powstania bardziej zaawansowanego stanu zapalnego, co w konsekwencji prowadzi do narażania się na blizny i przebarwienia potrądzikowe.

Zabiegi usuwające niedoskonałości

Zmagając się z cerą potrądzikową, warto zdawać sobie sprawę z faktu, że współczesna medycyna estetyczna oraz kosmetyka mają w swojej ofercie szeroki wachlarz zabiegów działających korzystnie na zwalczanie przebarwień. W pierwszej kolejności dobrze zdecydować się na mikrodermabrazję, która nie tylko silnie złuszcza naskórek (doprowadzając do spłycenia ewentualnych zmarszczek), lecz także rozjaśnia niepożądane plamy po przebytym trądziku. Z zabiegu tego mogą jednak skorzystać wyłącznie te spośród osób, które wyleczyły cerę trądzikową, a na ich twarzy nie pojawiają się żadne ropne wypryski. W przeciwnym razie stan delikatnej skóry może ulec znaczącemu pogorszeniu.

Nie bez znaczenia okaże się także podjęcie terapii kwasami, stosowanie medycznych peelingów lub zdecydowanie się na zabiegi z użyciem lasera. Zanim jednak dojdzie do podjęcia decyzji na temat sięgnięcia po konkretne rozwiązanie, warto udać się do lekarza specjalisty, który po przyjrzeniu się historii choroby i jej objawom zaproponuje możliwie najskuteczniejszą metodę.

Sposoby na przebarwienia w warunkach domowych

Zdarza się jednak, że problemy z cerą trądzikową są na tyle lekkie, że zanim dojdzie do skorzystania z poważnych rozwiązań, można spróbować zaleczyć jej symptomy domowymi metodami. Pierwszy z nich to przecieranie skóry narażonej na pojawianie się niedoskonałości tonikiem z wody i soku z cytryny, pamiętając przy tym, by był on świeżo wyciśnięty. W redukowaniu przebarwień pomocny okaże się także sok z ogórków. W tym celu warzywo ściera się na tarce, a następnie odciska je przy użyciu gazy lub pieluszki tetrowej. Patent ten może jednak być niewystarczający dla osób zmagających się z silnymi przebarwieniami. Wówczas przydatne staną się wspomniane wcześniej metody.

Źródło zdjęcia: shutterstock