Masaż… bambusem?

masaż bambusemMasaż większości z nas kojarzy się z czymś wyjątkowo przyjemnym, z zabiegiem relaksacyjnym, który odpręża ciało i wprawia w dobry nastrój.

Czy dokładnie takie same skojarzenia przyszłyby nam do głowy, gdybyśmy się dowiedzieli, że w czasie masażu ktoś będzie nas ?okładał? bambusem? Jak się jednak okazuje, masaż bambusem jest masażem relaksacyjnym… Przyjrzyjmy się mu bliżej!

Rola bambusa w masażu

Do masażu bambusem wykorzystuje się pałeczki bambusa o różnej długości oraz grubości. Każda z pałeczek wykorzystywana jest do innej techniki masażu i musi być dostosowana do wielkości poszczególnych części ciała. Pałeczki takie najpierw myje się, a następnie dezynfekuje. Przed rozpoczęciem masażu są podgrzewane, bo dzięki temu, że w czasie masażu oddają one ciepło, zabieg jest jeszcze bardziej przyjemny.  

Myli się ten, kto uważa, że masaż bambusem działa tylko i wyłącznie odprężająco. Masaż pałeczkami bambusa przeprowadzony zgodnie ze sztuką znacznie poprawia krążenie, wzmacnia mięśnie, likwiduje napięcie, modeluje ciało, ujędrnia je i pomaga w walce z cellulitem. Poza tym oczywiście znacznie polepsza samopoczucie i pobudza cały organizm.

Jak wygląda masaż pałeczkami bambusa?

Masaż bambusem zawsze rozpoczyna się od masażu manualnego i takim też cały zabieg kończy się. Elementy masażu manualnego występują także w czasie zmiany pałeczek bambusa na pałeczki o innej grubości. Ogromnie ważne jest to, aby w czasie masażu zachowana była optymalna temperatura w pomieszczeniu, bo jak było wspomniane, pałeczki muszą być ciepłe. Bardzo często masaż taki jest połączony z aromaterapią i wykonywany przy dźwiękach relaksacyjnej muzyki.

Pierwsze pałeczki zawsze muszą mieć większą średnicę, aby masażysta mógł odpowiednio przygotować ciało do dalszego masażu. W czasie zmiany pałeczek na te o mniejszej średnicy masażysta wykonuje masaż manualny posługując się techniką głaskania. Następnie łączy się grubsze i cieńsze pałeczki, a ruchy nimi wykonywane powinny być odrobinę mocniejsze i bardziej energiczne.

Dla kogo masaż pałeczkami bambusa?

Masaż ten może pomóc osobom cierpiącym ma bóle pleców, głowy, mięśni, osobom zestresowanym i przemęczonym, miewającym złe samopoczucie. Jest to masaż dość ?uniwersalny?, dlatego też warto się na niego skusić, bo być może naprawdę przypadnie nam do gustu. Jeśli chodzi natomiast o przeciwwskazania, są one podobne jak w przypadku masażu klasycznego.

fot. cheryl flava źródło: flickr.com