Val di Sole ? wymarzone miejsce dla narciarzy

Val di Sole - wymarzone miejsce dla narciarzySezon narciarski zbliża się wielkimi krokami ? dlatego już dziś warto zaplanować wyjazd. Miłośnicy białego szaleństwa mają mnóstwo interesujących miejsc do wyboru, a jednym z tych, które zdecydowanie warto mieć na uwadze, jest Val di Sole ? jeden z najpopularniejszych kurortów narciarskich w Europie.

Wyjątkowa Dolina Słońca

Val di Sole, czyli Dolina Słońca, to obszar o powierzchni ok. 610 km kw. leżący we Włoszech, w zachodniej części Trydentu. Otaczają go górskie masywy: Ortler, Grupa Brenta oraz Adamello. O wyjątkowości tego miejsca decyduje kilka czynników ? nade wszystko warunki klimatyczne sprzyjające wielbicielom aktywnego wypoczynku. W okresie zimowym aż 8 z 10 dni jest słonecznych. Jeśli doliczyć do tego obfite opady śniegu, wyśmienitą kuchnię, wspaniałe widoki oraz świetnie rozbudowaną infrastrukturę narciarską, otrzymujemy sprawdzoną receptę na udany urlop.
W ramach ciekawostki można przy tej okazji nadmienić, że chociaż ?sole? oznacza po włosku ?słońce?, to znaczenie to nie jest powiązane z nazwą Val di Sole. Ma ona najprawdopodobniej związek ze źródłami wód termalnych w Val di Rabbi ? w tym zaś kontekście mówi się o celtyckim bogu wody.

Podróż do narciarskiego raju we Włoszech da się zorganizować we własnym zakresie, niemniej jednak na narty w Val di Sole można wybrać się również z biurem podróży ? zwłaszcza, że obecnie mnóstwo firm, np. Rainbow Tours, ma Val di Sole w swej ofercie.

Val di Sole ? najlepsze miejsce na zimowy urlop

Val di Sole może poszczycić się doskonałą bazą noclegową, a do najpopularniejszych ośrodków narciarskich zaliczają się: Passo del Tonale, Folgarida-Marilleva, Monte Bondone, Pejo, Madonna di Campiglio i Piniolo, Andalo-Fai della Paganella oraz Folgaria-Lavarone-Luserna. Kurorty te są w większości połączone ze sobą nartostradami bądź specjalnymi skibusami ? z komunikacją nie ma tu zatem najmniejszego problemu. Nudzić nie będą się także narciarze biegowi ? z myślą o nich pomiędzy miejscowościami Mezzana i Damaro wytyczone zostały malownicze trasy charakteryzujące się zróżnicowanym stopniem trudności i urozmaicenia. Z kolei szczyty masywu górskiego Presanella oraz Gruppo Cevedale idealnie nadają się do uprawiania ski-alpinizmu. Jednym słowem w Val di Sole panują perfekcyjne warunki do uprawiania wielu sportów, chociaż ? rzecz jasna ? dyscypliny zimowe wiodą zdecydowany prym.

Dolina Słońca podzielona jest na 3 strefy narciarskie:

  • Adamello Ski ? leży na pograniczu Lombardii i Trydentu. Znajduje się tutaj 25 czerwonych tras narciarskich, 12 niebieskich oraz 6 czarnych;
    Madonna di Campiglio i Folgarida-Marilleva ? strefa ta jest godna polecenia zwłaszcza osobom planującym wyjazd wspólnie z dziećmi, ponieważ przeszło połowa znajdujących się tu tras charakteryzuje się niskim stopniem trudności;
    Pejo ? największymi atrakcjami tej strefy są gondola Pejo 3000 oraz trasa Val della Mite, a także wody lecznicze i źródła termalne. Można tu liczyć na spokojny wypoczynek połączony z biologiczną odnową.

Cel naszego wyjazdu starajmy się dopasować pod umiejętności narciarskie, a także posiadany budżet. Wtedy z pewnością zaliczymy go do udanych.

źródło zdjęcia: shutterstock