Trendy w manicure zmieniają się wraz z rozwojem technologii ? nie tylko hybrydowej. Ogranicza je jedynie wyobraźnia manicurzystek. Podobnie jak w modzie i makijażu, trendy w manicure zmieniają się jak w kalejdoskopie. Niemniej w sezonie Fall/Winter 2018/2019 nie zabraknie także klasyki.
Zmiana tendencji w zakresie kolorystyki jest ściśle związana z propozycjami Instytutu Pantone na ten sezon. Wśród odcieni jesienią i zimą dominują stonowane kolory ziemi, granat i metaliczne odcienie oraz klasyczna czerwień i fuksja. W związku z ogłoszeniem przez Instytut Pantone komunikatu o uznaniu odcienia Ultra Violet kolorem roku, na paznokciach pojawi się także ta barwa oraz fiolet w odcieniu bakłażana. Zdecydowanie większym zaskoczeniem są trendy we wzornictwie.
Poppy red i bordo
Poppy red i odcień bordo nie są jedynymi odcieniami czerwieni, jakie pojawiły się na wybiegach. Niemniej to zdecydowanie najczęściej wybierane barwy, które zyskały już miano ponadczasowych. Czerwień maku nie jest jedynym energetycznym kolorem na paznokciach. W manicure jesienią i zimą pojawi się również intensywny róż w odcieniu magenta, który dobrze wygląda na krótkich paznokciach.
Manicure w barwach ziemi
Barwy ziemi to pojęcie nawiązujące do odcieni zaczerpniętych wprost z natury. Do tej gamy kolorów należą przede wszystkim odcienie zieleni, w tym zieleń butelkowa i morska, odcienie szarego i beżowego koloru oraz brązu. Projektanci postawili na intensywne odcienie brązu i ciemnej zieleni, które dodają nawet najprostszej, minimalistycznej i neutralnej stylizacji nieco więcej ekstrawagancji.
Intensywny błękit czy stonowany granat?
Intensywne odcienie błękitu bardziej kojarzą się z sezonem Spring/Summer, niż Fall/Winter, ale trudno oprzeć się wrażeniu, że błękit, nawet ten intensywny, nieco studzi temperaturę. Projektanci zainspirowany naturą postawili na „lodowe” odcienie i błękit zimowego nieba. Nieco bardziej stonowany, ale również przykuwający wzrok, jest ciemny granat przypominający szybko zapadający zmierzch i niebo o północy.
Metaliczne odcienie
Paznokcie przykuwające wzrok metalicznym połyskiem niekoniecznie muszą być pomalowane na złoty lub srebrny kolor. Mniej ekstrawaganckim wyborem będzie niebieski, fioletowy lub różowy lakier z metalicznym połyskiem. Tego typu odcienie nie potrzebują już dodatkowych zdobień. Same w sobie są ozdobą dłoni. Metaliczne odcienie lakieru to jeden z najgorętszych trendów tej jesieni wywodzący się z wybiegów mody.
Japoński manicure i „migdałki”
Z metalicznym połyskiem kontrastuje trend minimalizmu. Opiera się on na wykonywaniu np. manicure japońskiego i pozostawienie paznokci w naturalnej wersji. Można również pomalować je jasnoróżową lub mleczną odżywką ? nic więcej im nie trzeba, aby podkreślić naturalne piękno. To dobra metoda dla paznokci, które są zmęczone hybrydowym manicure. Z trendem opartym na naturalnym wyglądzie płytki paznokcia kontrastuje trend proponujący odejście od paznokci wypiłowanych na prosto, na rzecz dłuższych, zaokrąglonych płytek. Główną zaletą „migdałków” jest to, że każdy lakier dobrze się na nich prezentuje, ponieważ sprawiają one wrażenie dłuższych.
Czas na wzory
Biała oraz czarna płytka paznokcia stanie się w tym sezonie bazą dla wzorów misternie wykonywanych przez manicurzystki. Najczęstsze wzorki do kropki, jeden pasek w ciemnym lub nasyconym kolorze oraz drobne kamienie jubilerskie. Na popularności zyskają również naklejki i rysunki związane z motywami jesieni i zimy zaczerpniętymi z natury oraz motywami świątecznymi, a ponadto naklejki trójwymiarowe i motyw syreny, motywy szachownicy, motywy geometryczne i abstrakcyjne. Ciekawym trendem we wzornictwie, choć dość ekstrawaganckim jest malowanie paznokci do połowy, albo malowanie paznokci odpryskującym lakierem, co zdecydowanie nie wygląda estetycznie, ale jest lansowane w środowisku mody. Za najbardziej ekscentryczne wzory uznaje się brokat nierównomiernie rozłożony na płytce oraz cętki we fluorescencyjnym odcieniu. Szczególny trend zapoczątkowała Vivienne Westwood proponując zdobienie płytek paznokcia literami układającymi się w wyrazy lub krótkie hasła.