Jak zapewnić sobie regularne dostawy wody źródlanej?

woda źródlanaZnużenie i zmęczenie, wzmożone uczucie senności, bóle i zawroty głowy, problemy z koncentracją i spowolnienie procesów myślowych, a nawet utrata przytomności ? w ten sposób nasz organizm daje nam znać, że brakuje mu wody.

Pierwszym sygnałem odwodnienia może być już samo pragnienie, dlatego powinniśmy tak systematycznie uzupełniać płyny, aby nie doprowadzić do tego stanu. Warto jednak pamiętać, że duże ilości kawy, herbaty czy słodzonych lub gazowanych napojów nie zaspokoją potrzeb organizmu i nie zapewnią mu odpowiedniego nawodnienia ? wręcz przeciwnie. Najlepszym napojem dla zdrowego funkcjonowania ciała i umysłu jest źródlana woda.

Dlaczego potrzebujemy wody?

Woda jest głównym składnikiem struktury wszystkich tkanek i komórek ludzkiego organizmu ? bez niej procesy metaboliczne nie mogłyby istnieć. Oprócz transportowania składników odżywczych, usuwania toksyn i zbędnych produktów przemiany materii, woda ma również ogromne znaczenie dla utrzymania stałej temperatury ciała oraz napięcia gałek ocznych i amortyzacji stawów. Odpowiedniego nawilżenia wymaga również mózg, który składa się w ok. 80-85% z wody ? dostarczając mu optymalną ilość płynów, zapewniamy sobie zwiększoną efektywność i kreatywność. Nie można również zapomnieć o tym, jak ważna jest woda dla skóry, którą należy nawilżać nie tylko zewnętrznie, przy pomocy kremów i zabiegów kosmetycznych, ale przede wszystkim od wewnątrz. Odwodniona skóra traci elastyczność, staje się wiotka, matowa, bardziej podatna na podrażnienia i procesy starzenia. Jeżeli zatem chcemy zachować zdrowy, młody wygląd na długie lata, regularne picie wody powinno stać się niezbywalnym nawykiem.

Woda z dystrybutora ? tylko w pracy?

Jednym z najpopularniejszych sposobów na zapewnienie sobie stałego dostępu do czystej, źródlanej wody jest dystrybutor. Takie urządzenia stosuje się zazwyczaj w urzędach, przychodniach czy biurach, ponieważ wymagają tego przepisy BHP (według rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 26.09.97, pracodawca ma obowiązek zapewnienia pracownikom odpowiedniej ilości wody pitnej). Jednak wodę z dystrybutora, wraz z regularnymi dostawami możemy zamówić również do domu. W tym przypadku dystrybutor nie musi oczywiście zajmować nam 1/3 salonu czy kuchni ? dostępne są również mniejsze urządzenia, o wiele lepiej dopasowane do przestrzeni domowej. Woda, dostarczana w kilkunastolitrowych butlach, jest wydobywana z czystych ekologicznie ujęć, zabezpieczonych przed zewnętrznymi czynnikami ? dlatego nie musi być sztucznie oczyszczana, jak dzieje się to w przypadku zwykłej ?kranówki?. Warto również pamiętać, że woda źródlana nadaje się zarówno do picia (niezależnie od wieku i stanu zdrowia ? w przeciwieństwie do wody mineralnej, z którą nie należy przesadzać w przypadku dzieci i starszych osób), jak również do przygotowywania innych napojów czy posiłków.