6 różnic ? depilacja woskiem a depilacja pastą cukrową

ładne nogiDepilacja to dzisiaj jeden z podstawowych zabiegów kosmetycznych, z których korzystają głównie panie. Przez wiele lat w salonach kosmetycznych królował wosk, ale jakiś czas temu pojawiła się pasta cukrowa. Czym różnią się te dwa sposoby depilacji? Poznajmy sześć podstawowych różnic.

Poziom bólu

Każdy, kto choć raz korzystał z zabiegu depilacji, doskonale zdaje sobie sprawę, że nie jest to zabieg bezbolesny. Obojętnie czy zastosujemy wosk czy pastę cukrową, ból będzie odczuwalny. Jednak w przypadku pasty cukrowej będzie on znacznie mniejszy.

Przyczyna tkwi w obszarze działania. Wosk nakładany jest na większa powierzchnię skóry, stąd ból pojawiający się w czasie jego odrywania jest silny lub bardzo silny. Depilacja pasta cukrową, polega na nakładaniu pasty na niewielki obszar skóry, tak więc w czasie jej odrywania ból jest zdecydowanie mniejszy.

Podrażnienia i ryzyko alergii

Ciepły wosk może powodować podrażnienia skóry, a także mogą wystąpić reakcje alergiczne. Pasta cukrowa jest pod tym względem znacznie bezpieczniejsza. W przeważającej mierze składa się ona z cukru i wody i nie zawiera chemicznych dodatków.

W praktyce, każdy mógłby ją nawet zjeść i nie wywołałaby ona żadnych nieprzyjemnych skutków dla organizmu. Z tego też względu polecana jest wszystkim osobom o podwyższonym ryzyku występowania reakcji alergicznych.

Kilkukrotne nakładanie na ten sam obszar skóry

Wosk można nakładać tylko raz w jednym miejscu, które poddawane jest depilacji. Po zerwaniu go, skóra w tym miejscu jest z reguły znacznie zaczerwieniona i ponowne nałożenie wosku mogłoby ją nawet uszkodzić.

Pojedyncze włoski, które pozostały na skórze, należy usunąć pęsetą. Używając do depilacji pasty cukrowej, można ponownie nałożyć materiał na ten sam fragment skóry i poprawić efekt końcowy. Oczywiście po kolejnym nałożeniu i zerwaniu pasty, także mogą pozostać włoski, które też należy usunąć pęsetą.

Rozszerzone naczynka

Widoczne, rozszerzone lub popękane naczynka krwionośnie to problem wielu pań. Niestety oznacza to, że naczynka mają bardzo delikatne i cienkie ścianki, więc przy większej ingerencji mogą pękać bardzo szybko. Z tego właśnie powodu, na skórze z takimi tendencjami nie wolno wykonywać zabiegu depilacji woskiem. Nie ma natomiast przeciwwskazań do depilacji pastą cukrową, która jest delikatniejsza i nie tak bardzo obciążająca dla skóry.

Łatwość wykonywania zabiegu

Panie często wykonują samodzielnie depilację. Z tego punktu widzenia depilacja woskiem jest znacznie łatwiejsza i wymaga niewielkiego doświadczenia. Posługując się takimi kompleksowymi systemami, jak chociażby Veet EasyWax, każdy jest w stanie przeprowadzić zabieg na sobie z sukcesem. Depilacja pastą cukrową wymaga pewnej wprawy.

Szczególnie na początku trudność może sprawić nawet właściwe przygotowanie pasty cukrowej, która musi zostać wyrobiona w ręce tak, jak plastelina. Trzeba też nauczyć się sprawnie operować tak przygotowana porcją pasty, a to wymaga ćwiczeń i sporo cierpliwości.

Czas i koszty

Depilacja woskiem zajmuje znacznie mniej czasu, to szybka metoda. Depilacja pastą cukrową trwa znacznie dłużej. Różnica ta wynika z faktu, że wosk nakłada się na stosunkowo duży obszar skóry. Natomiast pastą cukrową depiluje się niewielkie powierzchnie.

Trzeba też wspomnieć o kosztach. Depilacja woskiem jest zdecydowanie tańsza niż depilacja pastą cukrową. To się może zmienić tylko w sytuacji, gdy pastę cukrową wykonamy samodzielnie w domu, co nie jest zbyt trudnym zadaniem.

Jak skutecznie usuwać owłosienie? Różne sposoby i porady!