Tradycyjny piernik od wieków gości na polskim stole podczas Świąt, zarówno w formie pieczonych ciast, jak i ciasteczek w różnych kształtach.
Wypieki zwykle polewane są lukrem lub czekoladą i ozdabiane bakaliami. Przygotowanie tradycyjnego ciasta na piernik jest jednak bardzo pracochłonne. Najstarsze i najbardziej tradycyjne przepisy polecają przygotowanie ciasta chwilę po andrzejkach, aby dojrzewało przez kilka tygodni, aż do czasu wypieku. W momencie, gdy nie mamy czasu na przygotowanie tradycyjnego piernika, sięgnijmy po sprawdzone, a jednocześnie równie smaczne przepisy: na korzenne ciasta i babeczki bogate w bakalie.
Ciasto kajmakowe z orzechami i daktylami
Składniki:
- 185 g masła
- 185 g mąki
- 1 łyżeczka soli
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
- 1 łyżeczka aromatu waniliowego
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1 opakowanie przyprawy do piernika
- 3 jajka
- 75 ml mleka
- 460 g Kajmaku Tradycyjnego Bakalland
- 1 opakowanie serka Mascarpone
- 2 łyżki brązowego cukru
- 100 g posiekanych orzechów włoskich Bakalland
- 40 g posiekanych migdałów Bakalland
- 40 g posiekanych daktyli Bakalland
- migdały Bakalland do dekoracji
- 2 łyżki cukru pudru
W naczyniu umieszczamy po kolei masło, mąkę, aromat waniliowy, proszek do pieczenia, sól jajka i mleko. Wszystko miksujemy z sobą sukcesywnie, na każdy składnik przeznaczając 1 minutę. Dodajemy posiekane daktyle, orzechy, przyprawę piernikową i wszystko jeszcze raz mieszamy. Gotową masę przekładamy na blachę, wyłożoną wcześniej papierem do pieczenia. Wstawiamy wszystko do rozgrzanego na 180 stopni piekarnika, pieczemy ok. 20 minut. Ciasto sprawdzamy patyczkiem. Gotowe wyjmujemy i studzimy. Po wystudzeniu na górę ciasta kładziemy serek Mascarpone wymieszany z cukrem pudrem, wszystko przykrywamy masą kajmakową. Gotowe ciasto możemy posypać kakao i ozdobić prażonymi migdałami lub orzechami włoskimi.
Świątecznie babeczki korzenne
Składniki:
- 125 ml mleka
- 200 g cukru
- 200 g mąki
- 150 g oleju słonecznikowego
- 3 jajka
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- pół szklanki soku pomarańczowego
- szczypta soli
- szczypta cynamonu
- 1 opakowanie przyprawy piernikowej
- 1 opakowanie (90 g) mieszanki keksowej Bakalland
- 50 g żurawiny Bakalland
- orzechy włoskie Chandler Bakalland do ozdoby
Do miski przesiewamy mąkę z sodą, solą i proszkiem do pieczenia. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy. W drugiej misce umieszczamy jajka, cukier, olej i wszystko dokładnie mieszamy. Następnie łączymy z sobą obie masy. Do gotowej masy dodajemy wcześniej namoczoną w soku pomarańczowym mieszankę keksową, żurawinę, przyprawę piernikową, cynamon. Masę przelewamy do papilotów. Pieczemy wszystko przez 30 minut w piekarniku nagrzanym wcześniej do 180 stopni. Masa wystarczy na przygotowanie 12 sztuk babeczek. Babeczki możemy ozdobić lukrem i orzechami włoskimi bądź posypać cukrem pudrem.
Warkocz makowy
Składniki:
Farsz makowy:
- 850 g masy makowej Bakalland
- 100 g żurawiny z sokiem z granatu
Ciasto:
- 250 g mąki tortowej
- 50 g masła
- 150 ml mleka
- 1 opakowanie drożdży suszonych
- 3 łyżki cukru
- szczypta soli
Lukier:
- 1/2 szklanki cukru pudru
- 2 łyżki soku z pomarańczy
Masło ucieramy z cukrem i solą. Dosypujemy do tego przesianą mąkę i drożdże. Wszystko powoli wyrabiamy, delikatnie dolewając mleko. Gotowe ciasto powinno być na tyle zwarte, aby łatwo można je było rozwałkować. Odstawiamy je w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na ok. 2 godziny, przykrywamy ściereczką. Kiedy ciasto wyrośnie rozkładamy je na stolnicę i wałkujemy w kształt prostokąta. Masę makową rozkładamy na całej powierzchni ciasta równomiernie, posypujemy żurawiną. Zostawiamy po 2 cm z każdego brzegu. Ciasto zawijamy w rulon i przekładamy na papier do pieczenia. Ważne, aby krawędź ciasta była na górze rulonu. Rulon przekrawamy wzdłuż tej krawędzi na pół, zostawiając z jednego końca 3 cm nieprzecięte. Powstałe w ten sposób 2 kawałki ciasta przeplatamy ze sobą obracając je przy tym wnętrzem do góry, aby wyeksponować farsz. Tak przygotowany warkocz przenosimy z papierem na blachę. Pieczemy do 30 minut we wcześniej nagrzanym do 200 stopni piekarniku. Cukier puder mieszamy wraz z sokiem pomarańczowym na konsystencję lukru. Smarujemy nim wierzch ciasta. Całość możemy posypać płatkami migdałowymi.