Choroby zakaźne u dzieci są czymś normalnym. Dziecko musi je przejść. Rolą rodzica jest właściwa reakcja i pomoc w jak najszybszym powrocie do zdrowia.
Odra
Patogenem jest wirus, który rozwija się w organizmie przez 3-4 dni po kontakcie bezpośrednim z osobnikiem, który zaraża drogą kropelkową. Zaczyna się od wysokiej gorączki i ogólnego osłabienia, do których po dwóch dniach dochodzą światłowstręt i często zapalenie spojówek. Wysypka pojawia się po około trzech dniach. Początkowo pojawiają się drobne czerwone plamki na twarzy, które rozprzestrzeniają się po całym ciele. Plamki stają się z czasem białymi grudkami spoczywającymi na czerwonej podstawie. Wysypka jest większa i intensywniejsza w miejscach, gdzie się pojawiła na początku. Po około trzech, czterech dniach brązowieje i samoczynnie się złuszcza. Chorobie można zapobiec poprzez zastosowanie szczepionki MMR.
Ospa
Zakażenie następuje przez kontakt bezpośredni ewentualnie dotykanie przedmiotów zakażonych. Zaczyna się od ogólnego osłabienia, zmniejszenia apetytu, chociaż gorączka jest niewielka. Okres inkubacji choroby może wynieść nawet trzy tygodnie. Wysypka, na początku, pojawia się na środkowych częściach ciała w postaci krostek, pęcherzyków, grudek, by z czasem przenieść się na twarz i kończyny. Towarzyszy jej uciążliwy świąd, który jest szczególnie kłopotliwy dla dzieci. Nie można dopuszczać, by rozdrapywały one krostki, w których znajduje się płyn surowiczy. Dziecku podawane są leki przeciwgorączkowe (oprócz aspiryny) i środki antyhistaminowe. Dobrze jest łagodzić świąd poprzez stosowanie łagodnych, letnich kąpieli. Czasami do wody jest dodawana niewielka ilość nadmanganianu potasu. Dziecko powinno przebywać w izolacji do momentu aż wyschną pęcherzyki.
Różyczka
Jest chorobą wirusową wieku dziecięcego, przenoszoną drogą kropelkową. W przypadku dzieci nie występują poważniejsze powikłania. Jeśli na różyczkę zachoruje dorosły, choroba jest zdecydowanie niebezpieczniejsza. W przypadku kobiet w ciąży może mieć niekorzystny wpływ na rozwijający się płód. Pierwsze symptomy różyczki pojawiają się za uszami. Jest to wysypka i powiększenie węzłów chłonnych. Wysypka jest różowoczerwona plamkowa i znika najpierw tam, gdzie się pojawiła, Chorobie dodatkowo towarzyszy niewielka gorączka, osłabienie i brak apetytu. Zdarza się, że choroba przebiega bezobjawowo.
Świnka
Patogenem jest wirus zapalenia ślinianek. Choroba przenosi się drogą kropelkową i przez bezpośredni kontakt z zakażonym. Charakterystyczne symptomy choroby to ból ucha, który nasila się podczas jedzenia. Ostry okres choroby trwa około trzech dni i towarzyszy mu silny ból. Objawy współistniejące to: powiększenie węzłów chłonnych, brak apetytu, osłabienie. U dzieci może też wystąpić światłowstręt. Świnka jest dość groźną chorobą ze względy na następstwa, szczególnie groźne u mężczyzn. Chodzi o zapalenie jąder, które może doprowadzić do bezpłodności. Chorym należy podawać leki przeciwbólowe i dużą ilość płynów. Jeśli dziecko nie chce przyjmować płynów, lekarz może zalecić podawanie płynów dożylnie.
Szkarlatyna
Jest wywołana przez paciorkowce z grupy A. Zakażenie następuje poprzez kontakt z chorym, dotykanie przedmiotów i drogę kropelkową. Niestety źródłem zakażenia może być też osoba przechodząca chorobę bezobjawowo. Choroba zaczyna się od gwałtownego skoku gorączki, która może osiągnąć nawet 40 stopni Celsjusza. Potem następuje przyspieszenie pulsu, ogólne osłabienie, bóle głowy, wymioty, dreszcze. Te objawy poprzedzają wysypkę, która pokrywa całe ciało z wyjątkiem twarzy (trójkąt Fiłatowa). Wysypka jest nasilona w okolicach stawów. Dodatkowo powiększone i zaczerwienione są migdałki, podniebienie i język są pokryte białym nalotem. Po tygodniu następuje złuszczenie skóry. Może ono trwać nawet do trzech tygodni. Lekarz, w przypadku szkarlatyny, zleca terapię antybiotykową. W przypadku dzieci stosowane jest leczenie przeciwgorączkowe i przeciwbólowe.
Choroby zakaźne wieku dziecięcego są czymś naturalnym i lepiej, by dziecko je przeszło właśnie w tym czasie. Dla dorosłych są zdecydowanie groźniejsze.