Jak się pozbyć blizn po trądziku?

trądzik

Trądzik jest problemem nie tylko dla nastolatków, ale i osób dorosłych. Mimo ogromnego postępu w medycynie wciąż stanowi nie do końca rozwiązaną zagadkę i nie ma jednej szybkiej i skutecznej terapii. Wiemy, że jest to zapalna i przewlekła choroba gruczołów łojowych. Jej charakterystycznym elementami są wykwity skórne zamknięte tzw. zaskórniki oraz otwarte jak krosty i torbiele. Najczęściej występują pod wpływem zmian hormonalnych w organizmie. Gruczoły łojowe, nadmiernie pobudzone, produkuję duże ilości łojotoku. Do tego dochodzi rogowacenie przewodów, które ów łojotok mają wyprowadzić. W efekcie dochodzi do zablokowania ujść komórkowych i wytworzenia się specyficznego czopu. W jego okolicy dochodzi do nagromadzenia bakterii, wywołujących stan zapalny skóry. Powstają bolesne torbiele, grudki, krosty. Główną przyczyną zmian skórnych o charakterze trądzikowym jest pobudzenie mechanizmów odpornościowych organizmu, które są odpowiedzią na działanie antygenów. Ten stan rzeczy jest efektem działania wielu czynników i dlatego każdy przypadek trzeba traktować osobno. Ta burza hormonów jest charakterystyczna przede wszystkim dla ludzi młodych. Jak podkreślają statystyki, na trądzik młodzieńczy (w różnym stopniu) cierpi od 75 do 100% młodych ludzi do 30 roku życia. Z tym, że aż u 20% łagodna postać trądziku przechodzi w stan zapalny.

Dlaczego występują blizny potrądzikowe?

Blizny po trądziku są poważnym defektem kosmetycznym, który obniża samoocenę i powoduje szereg kompleksów. Pojawiają się na twarzy, plecach, ramionach i mają postać wgłębień na skórze o niejednolitym kształcie i wyglądzie, którym często towarzyszą przebarwienia skóry. Chociaż tak duży procent ludzi młodych przechodził trądzik, na szczęście około 90% nie ma po nich żadnego śladu. Jednak pozostają te osoby, dla których jest to duże obciążenie. Takie blizny są zazwyczaj efektem zlekceważenia problemu lub nieprawidłowego leczenia. Osoby, które nabyły cerę trądzikową nie zawsze przywiązują wagę do właściwej higieny. Często samodzielnie rozdrapują lub wyciskają powstałe krosty. Zainfekowana skóra, która jest ciągle pobudzana przez rozdrapywanie ran i namnażanie się bakterii, goi się dłużej i w sposób nieprawidłowy. W efekcie powstają blizny. Są one również często rezultatem stanów zapalnych skóry. Jak pokazują ostatnie badania naukowe, powstawanie blizn może być też efektem uwarunkowań genetycznych. Niektórzy ?przechodzą? trądzik szybko i łagodnie, inni muszą wdrożyć leczenie farmakologiczne, a i ono nie gwarantuje stuprocentowej skuteczności. Pocieszając jest natomiast informacja, że zmiany potrądzikowe można leczyć.

Jak zmiany leczyć?

Wszelkie kwestie dotyczące leczenie i usuwania blizn po trądziku, powinno się skonsultować z dermatologiem. W przypadku zmian niewielkich i płytkich, można zastosować kremy i balsamy, które zlikwidują przebarwienia, blizny staną się jaśniejsze, a proces odbudowy naskórka zintensyfikowany. Bardziej spektakularną metodą jest peeling chemiczny i dermabrazja. Podczas tych zabiegów skóra ponownie zostaje uszkodzona poprzez ścieranie kolejnych warstw. Skóra jest pobudzona do wytwarzania zdrowego naskórka, a blizny spłycone. Jednak trzeba przygotować się na długi proces rekonwalescencji i powtarzanie zabiegów. Jest to proces inwazyjny, więc rozpoczęty może być tylko wtedy, kiedy skóra jest zdrowa i pozbawiona wszelkich zmian. Dość skuteczne są też peelingi chemiczne. Nie powinny być jednak stosowane w przypadku cery wrażliwej. Wykonywane są przy pomocy kwasu glikolowego, salicylowego lub migdałowego. Zabieg przyczynia się do zmniejszenia blizn, wygładzenia skóry, rozjaśnienia przebarwień. Najskuteczniejszym do tej pory leczeniem blizn po trądziku jest laseroterapia. Laser wywołuje kontrolowane mikrouszkodzenia w skórze, które przez specjalistów porównywane są do sitka. W ten sposób skóra jest pobudzana i stymulowana do wytwarzania kolagenu, który wygładza wszelkie nierówności skóry. Terapia wymaga kilku (3-5) zabiegów laserowych. Samo wygładzanie i wypełnianie blizn trwa kilka miesięcy.