Pekin dla turysty

Pekin

Stolica Chin, którą zamieszkuje ponad 21 milionów ludzi, jest egzotyczną metropolią, która potrafi zaskoczyć mnogością wrażeń estetycznych, smakowych i zapachowych. Tak bogata kulturowo stolica ma bardzo wiele do zaoferowania. Z pewnością każdy, kto nie obawia się tłumów oraz zgiełku wielkiego miasta, znajdzie w Pekinie coś interesującego dla siebie. Jego miłośnicy zgodnie twierdzą, że aby naprawdę zakochać się w tym mieście, najlepiej jest poznać je od podszewki, często bywając tam, gdzie chodzą Chińczycy, a nie turyści. Pojawiając się na targu i kosztując miejscowych specjałów, takich jak bułki gotowane na parze oraz dość kontrowersyjnej, grillowanej płetwy rekina. Kontakt z miejscowymi jest ogromnie ważny, aby poczuć klimat miejsca i zobaczyć prawdziwe życie miasta. Jednak będąc w Pekinie, warto zwiedzić także najważniejsze punkty, które są dziedzictwem Chin.

   Wielki mur chiński

Wielki mur chiński

Zbudowany w VIII w p.n.e. w celu obrony Chin przed plemionami Wielkiego Stepu. Obecnie zachowało się jedynie 2400 km muru, ale pierwotnie miał on imponującą długość ponad 7600 km. Został wpisany na listę UNESCO oraz ogłoszony jednym z nowych siedmiu cudów świata. Wycieczka po Wielkim Murze robi wrażenie ze względu na bogatą historię tego miejsca oraz zapierające dech w piersiach widoki. Spacer po Murze może być wielogodzinną wycieczką, jednak turyści ograniczeni są zazwyczaj czasowo z uwagi na transport powrotny. Koszt wstępu na Wielki Mur jest naprawdę niewielki, ponieważ w sezonie wynosi około 40RMB, czyli 22 złote.

Zakazane Miasto

To cały kompleks placów, pawilonów, komnat, bibliotek  i ogrodów wraz z okazałym pałacem zbudowany w XV wieku specjalnie dla cesarza dynastii Ming. Miejsce to zostało obwarowane fosą i zabezpieczone murem, co w zamierzeniu miało stworzyć prywatne miasto w mieście. Żaden zwykły mieszkaniec Pekinu nie miał wstępu na jego teren, dlatego też miasto zostało nazwane zakazanym. Taki stan rzeczy utrzymywał się przez ponad 500 lat. Obecnie kompleks jest udostępniony turystom, jednak nie ma możliwości zajrzenia do wnętrz pałacowych. Warto wykupić bilet wstępu wraz z elektronicznym przewodnikiem, który opowie nam wiele ważnych informacji i ciekawostek o tym miejscu.

Plac Tiananmen

Plac Niebiańskiego Spokoju jest największym publicznym placem na świecie, który w zasadzie stanowi wejście na teren cesarskiego miasta. Na tym niezwykle obszernym terenie oraz na jego zachodniej i wschodniej pierzei znajduje się mauzoleum Mao Zedonga, pomnik Bohaterów Ludu, Chińskie Muzeum Narodowe i Wielka Hala Ludowa. Każde wejście na teren placu wiąże się z bardzo dokładną kontrolą dokumentacji oraz prześwietleniem toreb wraz z zastosowaniem wykrywacza metalu.

Mauzoleum Mao Zedonga

Punktem centralnym Placu Niebiańskiego Spokoju jest Mauzoleum Mao Zedonga, w którym za kopułą wykonaną z kryształu spoczywa były przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej. Przed wejściem do Mauzoleum należy oddać do depozytu wszystkie bagaże i torby. Na miejscu jest możliwość zakupu kwiatów, które następnie składane są przed trumną Mao Zedonga. Wizyta jest krótka i pod baczną obserwacją strażników. Oczywiście w Mauzoleum obowiązuje zakaz robienia zdjęć oraz nagrywania.

Hutongi

To tradycyjne, chińskie zabudowania mieszkalne nazywane także duchem Pekinu. Parterowe budynki łączą wspólne dziedzińce, a uliczki które do nich prowadzą są na tyle wąskie, że nie zmieści się w nich żadne auto. Przy okazji wizyty w Pekinie warto zobaczyć jak kiedyś żyli jego mieszkańcy, ponieważ z roku na rok ilość tego typu zabudowań maleje. Zastępowane są nowoczesnym budownictwem, które odbiega od tradycji chińskiej.

Zwiedzanie tak ogromnej aglomeracji, jaką jest Pekin wymaga bardzo dobrej organizacji pod względem logistycznym oraz poznania wielu aspektów. Dlatego warto skorzystać z pomocy agencji turystycznych oraz przewodników. Mogą zaproponować nam poznanie sprawdzonych miejsc, które cieszą się największą popularnością lub wręcz przeciwnie, znaleźć dla nas alternatywny sposób zwiedzania, jeśli poszukujemy nietypowych wrażeń.