Makijaż permanentny jest nazywany też makijażem korygującym i polega na trwałym podkreśleniu brwi, oczu i ust. W przypadku brwi chodzi o wyregulowanie ich kształtu, w przypadku oczu – to najczęściej wykonanie kreski na dolnej i górnej powiece. W przypadku ust chodzi o uwydatnienie konturów i zwiększenie intensywności koloru. Makijaż permanentny stoi na granicy tradycyjnego makijażu i inwazyjnych zabiegów chirurgicznych. Makijaż trwały ma nie tylko podkreślić atuty urody kobiecej, ale ukryć pewne mankamenty, np. blizny, plamy pigmentacyjne lub przebarwienia.
Jak przebiega nałożenie makijażu permanentnego?
Zabieg ma za zadanie trwale podkreślić brwi, oczy i usta. Za pomocą specjalnej igły wprowadza się pod powierzchnię naskórka naturalny barwnik. Nie jest to zabieg niebezpieczny, ale w jego trakcie dochodzi do przerwania powierzchni skóry i w efekcie do powstania drobnych ran. Osoba decydująca się na tego typu zabieg musi mieć świadomość niebezpieczeństw. Przede wszystkim makijaż permanentny wykonuje się jedynie w profesjonalnym i sprawdzonym salonie, w którym, podczas pierwszej wizyty dokładnie zostaną omówione przeciwwskazania do zabiegu. Ważnym elementem przed zabiegiem jest wykonanie rysunku wstępnego. Na twarzy klientki zaznaczany jest kredką oczekiwany kształt ust, brwi, kreski na powiece. Dzięki rysunkowi wiadomo, jak będzie wyglądać twarz z makijażem permanentnym. Takie zadanie wykona prawidłowo jedynie profesjonalista, który weźmie pod uwagę owal twarzy, karnację, kształt, naturalny kolor włosów, a także oczekiwania klienta. Po ustaleniu szczegółów, można przystąpić do finalnego działania. Ponieważ klienci obawiają się, przy wykonywaniu makijażu permanentnego, bólu lub innego dyskomfortu, często stosuje się znieczulenie powierzchniowe za pomocą kremu lub maści. Preparat nakłada się na 15-30 minut przed pigmentacją. Dodatkowo można też zastosować podczas zabiegu znieczulenie żelowe.
Wykonanie makijażu permanentnego
Ostatecznym i najważniejszym akordem w makijażu permanentnym jest wprowadzenie pigmentu. Zabieg można wykonać za pomocą urządzenia mechanicznego lub manualnie. Za każdym jednak razem (bez względu na rodzaj urządzenia) pigment wprowadza się dzięki sterylnej igle. Sam zabieg może trwać od godziny do dwóch godzin. Po zabiegu wraca się natychmiast do normalnego funkcjonowania. Aby jednak makijaż się „przyjął” należy go systematycznie nawilżać środkiem zaleconym przez linergistkę (specjalistkę od makijażu permanentnego). Jeśli nie zastosuje się polecanego środka, pigment może się nie przyjąć. Przez kilka tygodniu nie powinno się również nadmiernie eksponować na słońce obszaru poddanego zabiegowi. Absolutnie nie powinno się korzystać z solarium. Po kilku tygodniach można się już opalać, ale konieczne jest używanie kremu z wysokim filtrem.
Jak dbać o makijaż permanentny?
Dobrze wykonany makijaż permanentny na pewno podniesie samoocenę. Dodatkowo zaoszczędzi sporo czasu poświęcanego na codzienną pielęgnację. Już po siedmiu dniach od zabiegu ustąpią delikatne zaczerwienienia, ustąpi lekki dyskomfort związany z uczuciem napięcia i na pewno odpadną mikroskopijne strupki. Po miesiącu należy zgłosić się do gabinetu, aby poddać się dodatkowemu pigmentowaniu, którego celem jest utrwalenie barwnika i ewentualne poprawki. Po dwóch miesiącach od pierwszego zabiegu osiągnięty będzie optymalny efekt. Makijaż permanentny utrzymuje się od dwóch do nawet pięciu lat. Wszystko zależy od rodzaju skóry, typu barwnika, profesjonalizmu linergistki.
Przeciwwskazania do wykonania makijażu permanentnego
Zabieg mikropigmentacji jest bezpieczny. Zawsze jednak istnieją przeciwwskazania, ograniczające krąg osób kwalifikowanych na zabieg. Przede wszystkim są to kobiety w ciąży, zmagające się z cukrzycą, zażywające leki rozrzedzające krew, chorujące na nowotwory. Niemożliwe jest wykonanie makijażu u osób z czynną opryszczką i infekcjami bakteryjnymi, grzybiczymi, wirusowymi. Wszystkie problemy zawsze trzeba zgłaszać przed wykonaniem zabiegu, bo w końcu chodzi o zdrowie, a nawet najpiękniejszy makijaż nie jest wart komplikacji zdrowotnych.