Capsule Wardrobe ? jak stworzyć kapsułową garderobę?

Kapsułowa szafa (ang. capsule wardrobe) jest sposobem zorganizowania garderoby w taki sposób, aby składała się z jak najmniejszej ilości elementów (pomijając biżuterię i bieliznę), które jednocześnie pozwalają na stworzenie jak największej liczby stylizacji.

Kapsułowa garderoba jest ściśle związana z ideą minimalizmu w modzie. Jej głównym zadaniem jest zapewnienie dostępu do kreacji na każdą okazję oraz ubrań ponadczasowych, które nie są związane z sezonowymi, przemijającymi trendami.

Neutralne kolory jako baza

Poszczególne elementy kapsułowej garderoby powinny ze sobą współgrać pod względem palety kolorystycznej, ponieważ tylko wtedy pozwolą na stworzenie wielu różnych kombinacji. Do neutralnych barw, takich jak m.in. beże i szarości, biele i czernie, odcienie granatu i grafitu oraz brązy.

Proste formy łatwiej połączyć

Wybierając ubrania podczas tworzenia kapsułowej garderoby należy kierować się prostotą formy. Im bardziej skomplikowana forma i im więcej detali, tym trudniej połączyć ze sobą różne części garderoby. Siłą rzeczy kapsułowa szafa jest minimalistyczna ? zarówno jeśli chodzi o jej obszerność, jak i o styl ubrań.

Styl casual i formal w jednym

Garderoba kapsułowa łączy elementy casualowego stylu ze stylem formalnym. Na przykład trencz można założyć zarówno do ?małej czarnej?, jak i do dżinsów ? podobnie jest z długą marynarką. Biała koszula sprawdzi się zarówno w zestawie z ołówkową spódnicą, jak i z cygaretkami lub dżinsami. Dopełnieniem garderoby kapsułowej są dodatki ? buty, apaszki, paski i torebki. Im więcej klasyki zaprosisz do swojej szafy, tym bardziej będzie funkcjonalna (np. czarne baleriny, czarne szpilki, szara torba). Niektóre marki proponują bardzo neutralne pod względem formy i stylu torebki, które sprawdzają się zarówno do pracy, jak i na co dzień i są ponadczasowe. To idealne propozycje dla minimalistek.

Prymat jakości nad ilością

Celem tworzenia garderoby kapsułowej jest oszczędność miejsca, czasu i pieniędzy. Odpowiednio skomponowana szafa pozwoli szybko skompletować odpowiedni zestaw. Jednak zgodnie z podstawowymi założeniami tej idei należy wybierać świadomie i stawiać na jakość, nie na ilość. Na jakości nie warto zbytnio oszczędzać. Ubrania uszyte z dobrej jakości tkanin posłużą przez lata, zachowując pierwotny wygląd i formę.

Garderoba kapsułowa nie jest wyłącznie trendem płynącym z minimalizmu w modzie. To także swoisty protest przeciwko taniej odzieży, która jest słabej jakości, a jej produkcja stoi w sprzeczności nie tylko z zasadami ochrony środowiska naturalnego, ale również z podstawowym zasadami prawa pracy, związanymi np. z normami czasu pracy i prawem do godziwego wynagrodzenia.

Jeżeli chcesz zmienić swoją szafę w kapsułową garderobę sprawdź, jakie neutralne kolory w niej dominują. Następnie zastanów się, których ubrań już nie nosisz lub nie znosisz ? możesz oddać je potrzebującym lub sprzedać. Kupując nowe ubrania zwróć uwagę na ich jakość i krój oraz możliwości dopełnienia twojej szafy, kierując się zasadą maksymalnej ilości kombinacji przy minimalnej ilości elementów garderoby.

Exit mobile version