Chirurgia plastyczna

chirurgia plastyczna

Wiele osób, szczególnie tych, które nie są zadowolone ze swego wyglądu, myśli o poddaniu się operacji plastycznej. Jak się jednak okazuje, tak naprawdę mało kto wie, czym tak naprawdę jest chirurgia plastyczna.

Zabiegi z zakresu owej chirurgii plastycznej są poważną ingerencją w ludzkie ciało, dlatego też warto bliżej przyjrzeć się temu tematowi, zanim podejmie się jakąkolwiek wiążącą decyzję.

Historia chirurgii plastycznej

I tutaj wiele osób błędnie sądzi, iż chirurgia plastyczna jest stosunkowo nową dziedziną medycyny. Otóż, jak się okazuje, już w czasach starożytnych nasi przodkowie z różnych powodów pragnęli poprawić ?to i owo?, dlatego też eksperymentowali i osiągali całkiem zadowalające wyniki w zabiegach usuwania blizn czy zmarszczek. Mało tego, już wówczas zgłębiano wiedzę na temat przeszczepiania skóry.

Oczywiście, chirurgia plastyczna ?z prawdziwego zdarzenia?, to znaczy taka, która wiązała się ze znacznie mniejszym ryzykiem powikłań, bo i większą wiedzą lekarzy, zaczyna się rozwijać dopiero na przełomie XIX/XX wieku. Jeśli chodzi o dokonania z zakresu chirurgii plastycznej na rodzimym gruncie, prekursorem był doktor Stanisław Michałek-Grodzki. W roku 1951 otworzył on w szpitalu św. Antoniego w Polanicy-Zdroju pierwszy w Polsce oddział chirurgii plastycznej.

Chirurgia plastyczna, czyli…

Najogólniej rzecz ujmując, jest ona całkiem sporą ingerencją w ludzkie ciało, której dokonuje się przy pomocy skalpela. Wiele osób chirurgię plastyczną kojarzy wyłącznie z zabiegami mającymi na celu na przykład powiększenie piersi czy też ?odessanie tłuszczu?. Rzeczywiście takie zabiegi mieszczą się w ramach chirurgii plastycznej, jednak należy pamiętać, że nie one jedyne i nie zawsze też wykonywane są wyłącznie po to, aby zaspokoić czyjąś próżność. Bywa, że dzięki jednemu zabiegowi znacznie może zmienić się na lepsze jakoś czyjegoś życia. Zabiegi te są więc często wykonywane w celach zdrowotnych.

Chirurgia plastyczna przychodzi z pomocą tym, którzy borykają się z różnego rodzaju wadami wrodzonymi, jak dla przykładu rozszczepienie wargi, przy pomocy chirurgii plastycznej można pozbyć się różnorakich zniekształceń czy blizn, które powstały w wyniku przebytych chorób czy wypadków (urazy, poparzenia etc.), można leczyć nowotwory skóry i znamiona, które są potencjalnie zagrożeniem.