Chlorofil jest barwnikiem fotosyntetycznym występującym w chloroplastach roślin oraz sinic. Ten związek skumulowany głównie w liściach roślin, nadaje im zielony, intensywny kolor. Występuje w komórkach, które są zdolne do przeprowadzania fotosyntezy. Pochłania on energię świetlną w celu jej zmagazynowania w postaci ATP i trioz. ATP jest nośnikiem energii w obrębie komórki. Triozy są zaś cukrami prostymi zawierającymi trzy atomy węgla.
Moda na chlorofil
W ostatnim czasie wzrosło zainteresowanie chlorofilem w dietetyce, ponieważ budowa molekularna chlorofilu jest bardzo podobna do budowy hemoglobiny. Pomaga dostarczyć tlen do komórek ciała przyczyniając się do poprawy funkcjonowania układu odpornościowego. Na rynku pojawiły się suplementy diety zawierające głównie chlorofil. Dietetycy zachęcają jednak do spożywania tego barwnika w jego naturalnej, nieprzetworzonej postaci – świeżych warzyw i owoców w zielonym kolorze.
Barwnik żywności
Producenci suplementów diety zawierających chlorofil milczą na temat tego, że chlorofil jest stosowany powszechnie jako naturalny barwnik dodawany do żywności, na przykład do lodów, makaronów, groszku konserwowego. Wykazuje on właściwości antyoksydacyjne i bakteriostatyczne. Zastosowanie chlorofilu w produkcji żywności nie jest zatem novum. Zmianie uległo jedynie postrzeganie po przeprowadzeniu eksperymentalnych badań, które wykazały, że wpływa on oczyszczająco na organizm człowieka. Sam chlorofil nie jest cudownym składnikiem zapewniającym młodość i dobre zdrowie. Jednak przez wspomaganie naturalnych procesów oczyszczania się organizmu z toksyn, sprzyja zachowaniu homeostazy.
Chlorofilina czy chlorofil?
W niektórych przypadkach na opakowaniu produktu zawierającego chlorofil można odczytać, że produkt zawiera chlorofilinę. Chlorofilina jest solą sodowo – miedziową chlorofilu. Uzyskuje się ją z surowców roślinnych jako skoncentrowane źródło chlorofilu A i B. W roślinach chlorofil występuje w tych dwóch typach.
Właściwości alkalizujące
Cennych informacji na temat zielonego barwnika dostarczyły również badania wskazujące na silne właściwości alkalizujące chlorofilu. Zakwaszenie organizmu to źródło wielu problemów – np. nieświeżego oddechu, nadmiernej masy ciała, nieprzyjemnego zapachu ciała, pogorszonej kondycji włosów, skóry i paznokci.
Działając alkalizująco na organizm pozwala przywrócić równowagę kwasowo – zasadową organizmu i ją utrzymać. W tym zakresie określanie chlorofilu jako cudownego środka na odchudzanie także nie jest do końca zgodne z prawdą. Chlorofil pomaga jedynie stworzyć warunki do utrzymania prawidłowej masy ciała. Warunkiem koniecznym do pozbycia się nadwagi są odpowiednia dieta i aktywność fizyczna, które pozwalają na utrzymanie ujemnego bilansu energetycznego.
Wokół chlorofilu narosło wiele mitów, pod których otoczką ukryte są ziarna prawdy na temat tego związku chemicznego. Zielony barwnik stał się produktem „cudownym” o „niezwykłych właściwościach”. Dieta bogata w zielone warzywa i owoce z pewnością przysłuży się zdrowiu. Suplementy diety zawierające chlorofil mogą natomiast okazać się bardzo rozczarowujące.
Magdalena Lisek
Fot. marijana1, pixabay.com