Czy warto jechać na Maderę zimą?

Madera to jedna z portugalskich wysp, wyłaniających się z wód Oceanu Atlantyckiego. Jej wulkaniczny i zielony krajobraz, wyjątkowe ukształtowanie terenu, piękne plaże i kameralne miasteczka przyciągają co roku turystów z całego świata. Nazywana jest „wyspą wiecznej wiosny” ze względu na swój stosunkowo łagodny klimat. Jednak wiele osób zastanawia się, czy zimowa wizyta na tej wyspie to dobry pomysł. Czy warto spędzić zimę na Maderze? W poniższym artykule przyjrzymy się różnym aspektom tego pytania.

Klimat przez okrągły rok

Madera nie bez powodu zyskała przydomek „wyspy wiecznej wiosny” – przez cały rok panuje tu stosunkowo łagodny klimat. Nie inaczej jest zimą – w zimne miesiące temperatura raczej nie spada tu poniżej 15 stopni, a średnia zimowa temperatura za dnia wynosi 20 stopni. Trzeba się jednak liczyć z tym, że zimą ilość deszczowych dni może być większa niż w cieplejsze miesiące, znacznie niższa będzie też temperatura wody w oceanie.

Kameralne oblicze Madery

Choć letnie miesiące przyciągają tłumy turystów i kuszą wakacyjnym wypoczynkiem i licznymi atrakcjami, zimą Madera oferuje znacznie spokojniejszą atmosferę. To doskonały czas dla tych, którzy preferują mniej zatłoczone plaże, ciche spacery i bardziej intymne doznania podczas zwiedzania. Atrakcje, które latem są zatłoczone, zimą mogą okazać się zupełnie puste. To niewątpliwy plus. Wiele usług może być też tańszych z uwagi na znacznie mniejsze natężenie turystów.

Świąteczny jarmark

Co roku w stolicy wyspy, Funchal, odbywa się świąteczny jarmark (otwarty jest od 1 grudnia). Jak można się domyślić, oferuje on wyjątkową, magiczną atmosferę świąt i stanowi niemałą atrakcję całej wyspy. Centrum Funchal przyozdabiane jest milionami migoczących świateł, a na ulicach pojawiają się urokliwe stragany z lokalnymi wyrobami. Cały festiwal trwa kilka tygodni, a jego momentem kulminacyjnym jest pokaz sztucznych ogni. Choć na Maderze nie zaznamy śniegu, jarmark pozwala w niezwykły sposób poczuć atmosferę Świąt Bożego Narodzenia!

Zima idealna dla aktywnych

Madera oferuje wiele miłośnikom aktywnego wypoczynku, szczególnie pod kątem trekkingu i górskich wędrówek. Bajeczne zakątki wyspy zwiedzać można pieszo, na rowerze lub na quadach. Łagodny klimat i umiarkowane zimowe temperatury tworzą idealne warunki do aktywnego zwiedzania. Podziwianie krajobrazów wyspy będzie również przyjemniejsze ze względu na brak tłumów. Zimowe miesiące są również idealnym czasem na obserwację wielorybów, które migrują wzdłuż wybrzeża wyspy.

Minusy zimy na Maderze

Mimo wielu zalet, zimowy wyjazd na Maderę może również wiązać się z pewnymi niedogodnościami – warto mieć ich świadomość. Jakie są negatywne aspekty zimowego wyjazdu, które należy wziąć pod uwagę?

Zimowe miesiące to czas, gdy na Maderze panuje mniejsze natężenie turystów. Należy spodziewać się, że część atrakcji turystycznych, hoteli czy restauracji może być nieczynna lub funkcjonować w ograniczonym zakresie z uwagi na znacznie niższy popyt.  Mimo że Madera słynie z łagodnego klimatu, zima może przynieść okresowe opady deszczu, co może wpływać na plany turystyczne. Szczególnie w górach można napotkać chłodniejsze temperatury i wilgotne warunki atmosferyczne. Co prawda najbardziej deszczową porą jest jesień, niemniej jednak zima na Maderze również potrafi pokazać swoje deszczowe oblicze..  Jarmark Świąteczny w Funchal jest słynną zimową atrakcją, jednakże poza nim samym możemy nie natrafić na inne wydarzenia kulturalne. Osoby, które cenią sobie uczestnictwo w imprezach, koncertach czy innych eventach mogą czuć niedosyt – dla nich znacznie lepszą opcją będzie odwiedzenie Madery latem, gdy wydarzeń kulturalnych na wyspie nie brakuje. Zima na półkuli północnej oznacza krótsze dni, co może wpłynąć na ilość dostępnego światła podczas zwiedzania. Trzeba wziąć pod uwagę, że niektóre atrakcje mogą być otwarte tylko w określonych godzinach, również czas wycieczek górskich ulegnie znacznemu skróceniu.

Anna Kuleszewicz-Toborek

Fot. Artem Zhukov, pexels.com