Czym jest masaż?

masaż

 

Masaż jest zabiegiem, któremu bardzo wiele osób oddałoby się z największą przyjemnością ? zwłaszcza jeśli chodzi o masaż relaksacyjny… Oczywiście, rodzajów masażu jest znacznie więcej, każdy masaż ma za zadanie wywołać inny efekt, od leczniczego po estetyczny. Warto więc dowiedzieć się nieco więcej na temat masażu i być może skusić się…?
Masaż ? co to takiego?

Masaż jest zabiegiem fizjoterapeutycznym, który polega na sprężystym odkształcaniu tkanek. Osoba masująca, czyli masażysta, wykonuje określone ruchy, które wywierają ucisk na tkanki. W zależności od rodzaju masażu i efektu, jaki ma przynieść, masażysta musi dobrać właściwe tempo i siłę owych ruchów. Każdy masaż wykonuje się w stronę serca ? wiele osób nie ma tej świadomości, masuje nieprofesjonalnie na ?chybił trafił?, co jest dużym błędem i masaż taki może bardziej zaszkodzić, niż pomóc.

O historii masażu w kilku zdaniach

Masaż nie jest niczym nowym, bowiem wywodzi się on z czasów starożytnych. Pierwsze masaże wykonywane były w Chinach oraz Indiach. Wykorzystywano je zarówno w obrzędach religijnych jak i w medycynie ludowej. W XVI wieku masaż stał się bardzo popularny i uznawany przez wielu za oficjalną metodę leczenia, bowiem w wyniku licznych badań jasno stwierdzono, iż ma on bardzo korzystny wpływ na zdrowie ludzkie, jest pomocny przy wielu schorzeniach. Stopniowo przez wieki kształtowały się rozmaite rodzaje masażu, wraz z postępem i zyskiwaniem coraz to większej wiedzy o ludzkim ciele.

Jakie są rodzaje masażu?

Jest ich naprawdę bardzo wiele. Najbardziej popularnym jest oczywiście masaż klasyczny. Cieszące się równie dużym zainteresowaniem masaże to między innymi manualny drenaż limfatyczny, masaż sportowy, gorącymi stemplami, lomi lomi (hawajski), orientalny, podciśnieniowy, pneumatyczny, wirowy, tajski, shiatsu. Chętni mogą również skorzystać z masażu erotycznego. Część masaży można wykonać ręcznie, inne wykonywane są przy pomocy coraz to bardziej nowoczesnych sprzętów, urządzeń i można je wykonać tylko i wyłącznie w profesjonalnych gabinetach masażu i w tym podobnych miejscach.

Czy masaż musi boleć?

A właśnie! Takie oto pytanie pada bardzo często ? czy masaż musi boleć? Wiele osób uważa, że masaż musi boleć i innej rady nie ma, bo przecież skórę trzeba odpowiednio ?docisnąć?, jeśli mają być szybkie i pozytywne efekty ? chodzi tu między innymi o masaże antycellulitowe, ogólnie wyszczuplające, modelujące sylwetkę. Inni z kolei twierdzą, że masaż nie może sprawiać żadnego bólu, a jeśli sprawia, oznacza to, że masażysta nie zna się na swojej pracy i na pewno coś robi źle. Gdzie zatem prawda?

Jak to jest z tymi masażami?

Prawda, jak to zazwyczaj bywa, leży pośrodku. To, czy masaż będzie wiązał się z jakimś dyskomfortem czy też mówiąc wprost, bólem, w dużej mierze zależy oczywiście od samego rodzaju masażu. Wszelkiego rodzaju masaże o charakterze relaksacyjnym w żadnym wypadku nie powinny sprawiać najmniejszego bólu, bo przecież ich celem jest to, aby osoba masowana zrelaksowała się, wyciszyła, pozytywnie nastroiła. Masaż taki koniecznie musi wiązać się z przyjemnością.

Nieco inaczej natomiast sprawa wygląda w przypadku wspomnianych już masaży antycellulitowych itp. Tutaj trzeba już pewnej siły i odpowiedniej techniki masowania, trzeba liczyć się z tym, że pewien dyskomfort może się pojawić. Chodzi tutaj zarówno o masaż manualny jak i przykładowo przy użyciu baniek chińskich. Wiele kobiet nie tylko odczuwa ból w czasie takiego masażu, ale miewa po nim nawet siniaki.

 Trzeba liczyć się z bólem, ale jakim?

To z kolei uzależnione jest od indywidualnych uwarunkowań osoby poddającej się masażowi. Zdarzają się osoby z wyjątkowo delikatną i wrażliwą skórą. W ich przypadku nawet najbardziej delikatny masaż może wiązać się z dyskomfortem oraz powstaniem niechcianych siniaków. Ból może zdarzyć się zarówno w trakcie masażu jak i później ? miejsca poddane masażowi mogą być bardziej wrażliwe przez kilka dni po zabiegu. Nie może to jednak być ból bardzo silny, nie do zniesienia. Jeśli zaś właśnie taki będzie, trzeba o tym natychmiast powiedzieć masażyście. W takiej sytuacji musi on masować mniej intensywnie lub też zaprzestać dalszego wykonywania masażu.