Dieta Gersona

Dieta GersonaDieta Gersona jest  dość kontrowersyjna ponieważ spośród wielu rozwiązań proponuje m.in. lewatywy z kawy.

Jej najważniejszym celem jest oczyszczenie organizmu z toksyn, a także uzupełnienie wszystkich składników odżywczych. W ten sposób organizm podobno może podjąć próby samodzielnego leczenia. Dieta może być też stosowana przez osoby, które chcą poprawić swoje samopoczucie.

Podstawą diety są świeże soki warzywne i owocowe (rozbijają chore  tkanki) oraz wspomniana wcześniej lewatywa z kawy (usuwa toksyny). Dziennie należy wykonać 3-5 lewatyw.

Dieta trwa sześć tygodni. W czasie jej trwania należy przestrzegać kilku zasad. Trzy razy dziennie trzeba pić sok z owoców i warzyw (marchewka, jabłka, pomarańcze, zielone liście). W jadłospisie powinny być co najmniej trzy posiłki wegetariańskie. Między posiłkami należy jeść świeże owoce: jabłka, gruszki, banany, pomarańcze czy winogrona. Powinno się także ograniczyć kontakt z chemią kosmetyczną.

W diecie należy ograniczyć sól kuchenną, białka pochodzenia zwierzęcego, a także produkty przetworzone, rafinowane oraz konserwowane oraz kawę, herbatę, cukier, tłuszcze (poza olejem lnianym) i alkohol.

Dieta oparta jest przede wszystkim na produktach ekologicznych, świeżych. Twórca diety całkowicie wyklucza mięsa ponieważ jest przekonany, że ludzki organizm nie jest w stanie go odpowiednio przetrawić.

Nasza redakcja nie zaleca wykonywania lewatyw z kawy mimo opinii Gersona, natomiast jedzenie owoców i warzyw jeszcze nikomu nie zaszkodziło (w przeciwieństwie do mięsa).

fot. Fredrik Rubensson źródło: flickr.com