Dieta pegańska – mądry kompromis między wege i paleo

Dieta wegetariańska jest od lat popularnym sposobem żywienia, nie tylko ze względów na korzyści zdrowotne, jakie niesie za sobą rezygnacja z produktów pochodzenia zwierzęcych połączona ze zbilansowanym planem żywieniowym opartym na roślinnych produktach.  Im więcej globalne społeczeństwo wie na temat chowu przemysłowego, jego wpływu na planetę i na zdrowie konsumentów, tym chętniej stosuje się dietę wegetariańską. W opozycji do diety wegetariańskiej pojawiła się dieta paleo, czyli sposób żywienia oparty na produktach pochodzenia zwierzęcego oraz roślinnego, poza produktami mlecznymi i zbożowymi, zakładający spożywanie nisko przetworzonego pokarmu. Tytułowa dieta pegańska jest zaś swoistą hybrydą wegetarianizmu i paleo, która łączy w sobie ich najlepsze cechy, ale nie jest dla każdego.

Warzywa i owoce – 75% diety

Podstawą diety pegańskiej jest spożywanie głównie warzyw i owoców, z których powinno pochodzić 75% dziennego spożycia kalorii. Jadłospis powinien jednak opierać się na warzywach i owocach o niskim indeksie glikemicznym. Nasiona roślin strączkowych zostały przesunięte na dalszy plan – ich zbyt częste spożywanie może powodować zbyt duże obciążenie dla organizmu. Dieta pegańska ma natomiast łagodniejsze podejście do produktów mlecznych. W diecie paleo i wegetariańskiej nie są one dozwolone, natomiast „peganin” może spożywać jogurty i sery z mleka owczego lub koziego. Dieta paleo wyklucza też niektóre zboża – te zawierające gluten.

Mięso jako dodatek do dań

W klasycznym daniu wegetariańskim nie znajdziemy mięsa, natomiast w potrawie paleo będzie go prawdopodobnie więcej niż warzyw. W diecie pegańskiej mięso i ryby są jedynie dodatkiem do warzywnego dania. Wybierając gatunki mięs, owoce morza i ryby należy zwracać uwagę czy pochodzą z ekologicznych hodowli i unikać tych, które pochodzą z chowu przemysłowego.

Tłuszcze wzbogacają dietę

Dopełnieniem pegańskiego jadłospisu są jaja oraz dobre jakościowo tłuszcze, w tym oliwa z oliwek, olej z awokado i tym podobne. Nienasycone kwasy tłuszczowe są niezbędne do prawidłowego rozwoju organizmu. Jaja bogate w białka, minerały i witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, także są dozwolone w diecie.

Dieta pegańska jako remedium na nadwagę

Zbilansowane posiłki przy odpowiedniej aktywności fizycznej są sposobem na rozwiązanie problemu nadwagi. Dieta pegańska jako niewykluczająca żadnych makroskładników może być stosowana przez całe życie.

Magdalena Lisek

Fot. Hyeyoung-Jung, pixabay.com