Poznaj 5 wskazówek, dzięki którym dowiesz się, jak schudnąć po ciąży

 jak schudnąć po ciąży

Wiele mam zastanawia się, jak wrócić do poprzedniej wagi po ciąży. Na jakie elementy trybu życia warto zwrócić uwagę, aby łatwiej osiągnąć ten cel? Spieszymy z 5 ważnymi wskazówkami dzięki którym dowiesz się, jak schudnąć po ciąży!

1. Jak schudnąć po ciąży, stosując dietę?

W ciąży kobiety przybierają na wadze średnio od 10 do 15 kg. Statystycznie w czasie porodu traci się natomiast około 4,5 kg masy ciała a kolejne kilogramy znikają już w pierwszym tygodniu po porodzie. Dla wielu mam pozostające po tym okresie kilogramy są sporym wyzwaniem w zaakceptowaniu tego, jak wygląda ciało po ciąży. To całkiem zrozumiałe, że niejedna świeżo upieczona mama marzy o tym, aby jak najszybciej wrócić do formy. Na pytanie, jak schudnąć po ciąży, wielu dietetyków odpowie: za pomocą racjonalnej i zdrowej diety.

Odżywiaj się zdrowo, stosuj zróżnicowaną dietę, bogatą w najważniejsze składniki odżywcze. Zadbaj o to, aby każdego dnia na twoim talerzu pojawiały się warzywa i owoce, a także orzechy, nasiona oraz pestki. Dodatkowo świeżo upieczona mama powinna uwzględnić w diecie produkty mleczne oraz zbożowe, a także chude mięso i morskie ryby. Chcąc dowiedzieć się więcej na temat prawidłowego planowania codziennego jadłospisu, możesz sięgnąć po wartościowe i naukowe materiały, ponieważ to właśnie one będą wiarygodnym źródłem wiedzy w tym zakresie. Dobrym wyborem będzie także konsultacja z lekarzem lub dietetykiem. Podejmuj świadome wybory żywieniowe i dla własnego zdrowia nie decyduj się na przypadkowe diety ?cud? znalezione np. w sieci.

2. Aktywność fizyczna ? jak zacząć?

W większości przypadków pierwsza większa aktywność fizyczna po porodzie nie powinna nastąpić wcześniej niż  ok. 6-8 tygodni po przyjściu maluszka na świat siłami natury lub ok 8-10 tygodni w przypadku cesarskiego cięcia. Może cię zdziwić to, że gojenie tkanek łącznych i obkurczanie macicy zachodzi już w pierwszych dobach po porodzie. Dlatego warto ten proces wspomagać. Trening mięśni brzucha ukierunkowany powinien być na wzmacnianie mięśnia poprzecznego tej części ciała. W tym celu połóż się na plecach, na podłodze, skieruj palce dłoni nieco poniżej kolców biodrowych w kierunku spojenia łonowego. Weź głęboki wdech i spróbuj wraz z wydechem napiąć dolną partię brzucha. Pod palcami powinnaś wyczuć napinający się mięsień. To najbezpieczniejsze i skuteczne ćwiczenie dla wszystkich kobiet po ciąży.

Klasyczne brzuszki rób, leżąc najpierw na plecach. Później możesz też wykonywać i inne treningi w pozycji klęku podpartego, siadu i w pozycji stojącej. Podczas ćwiczeń mięśni brzucha pamiętaj o regularnym oddychaniu ? wdech przed spięciem mięśni, wydech w trakcie spięcia.

Aktywność fizyczna wesprze twoje ciało także w innych obszarach. Trening mający na celu pomóc ci zredukować brzuch po ciąży możesz uzupełnić np. o ćwiczenia krążeniowe i przeciwzakrzepowe. Dzięki temu zapobiegniesz ewentualnym zakrzepom w żyłach głębokich. W pozycji leżącej, na plecach, możesz zaciskać palce stóp, a także wykonywać ruchy krążeniowe rąk. Aktywizuje to do pracy mięśnie piersiowe, co zmniejszy obrzęki i bolesność, jaka czasem związana jest z rozpoczynającą się laktacją. W tym przypadku także warto mieć na uwadze fakt, że dobrym pomysłem przed rozpoczęciem aktywności fizycznej będzie konsultacja ze specjalistą ? lekarzem monitorującym stan twojego zdrowia po ciąży, rehabilitantem lub trenerem.

3. Postaw na karmienie piersią

W procesie powrotu do formy natura wspiera cię bardziej niż myślisz! Kolejnym aspektem, jaki warto wziąć pod uwagę, zastanawiając się, jak schudnąć po ciąży jest karmienie piersią. Proces karmienia piersią umożliwia stopniowy i bezpieczny spadek masy ciała karmiącej piersią mamy. Co więcej, ten sposób żywienia zapewni twojemu maluszkowi najlepszy pokarm dla niemowląt, jaki istnieje. Z uwagi na jedyny w swoim rodzaju skład mleko mamy dostarcza dziecku ważnych dla jego rozwoju składników odżywczych, a sam proces laktacji wpływa korzystnie na organizm mamy, pozwalając jej zredukować masę ciała.

W przypadku, gdy starasz się znaleźć odpowiedź na pytanie, jak schudnąć po ciąży, pamiętaj, że masz za sobą 9 miesięcy, podczas których twoje ciało zmieniało się stopniowo. Dobrym i bezpiecznym dla organizmu pomysłem będzie więc podejść do tematu pozbycia się dodatkowych kilogramów w podobny sposób. Cierpliwość, konsekwencja, zdrowa dieta i stosowanie się do zaleceń lekarza mogą sprawić, że twój brzuch po ciąży wróci do formy!