Dobieramy odpowiednie wkładki do sportowego obuwia

wkładki do obuwiaCzy wkładki do obuwia mogą mieć jakiekolwiek znaczenie dla biegacza? Przyjmuje się, że tak, ponieważ jest to ta część buta, która ma bezpośredni kontakt ze stopą. Na rynku istnieje wiele wkładek do butów, dlatego ich wybór bywa skomplikowany.

Jedną z najważniejszych zasad jest dobranie wkładki o odpowiednim rozmiarze. Zazwyczaj powinien być on zgodny z rozmiarem obuwia, które nosimy. Jeśli jednak w danej chwili nie możemy znaleźć wkładek o zgodnym numerze, nie należy bać się zakupu tych, które sami możemy dowolnie przyciąć. Zazwyczaj wkładki przeznaczone do przycięcia, zawierają obrysy odpowiadające konkretnemu rozmiarowi stopy, dzięki czemu nie powinniśmy mieć z tym najmniejszego problemu.

Czy słyszeliście o Bootfittingu?

Cóż takiego kryje się pod tą tajemniczą nazwą? To nie tak nowy trend w świecie obuwniczym, jak mogłoby się wydawać. Bootfitting to profesjonalne dobieranie rodzaju wkładki do obuwia oraz właściwości naszej stopy.

Jak pracuje stopa podczas biegu?

Stopa w trakcie chodzenia, ale przede wszystkim biegu służy, jako amortyzator przy kontakcie z podłożem. Ważne jest też, aby szybko odrywała się od niego i umożliwiła pokonywanie kolejnych metrów. Dzięki temu bieg będzie efektywniejszy oraz bardziej komfortowy i sprawi więcej radości.

Zdrowie to podstawa!

Szczególnie ważnym czynnikiem, którym powinniśmy kierować się wybierając sportowe obuwie są defekty stopy, jeśli takie posiadamy. Należy w tej kwestii skorzystać z wizyty u lekarza ortopedy, jeśli podejrzewamy nasze stopy o posiadanie jakichkolwiek nieprawidłowości. Np. osoby z płaskostopiem mogą odczuwać ogromny dyskomfort podczas biegu nawet na krótkie dystanse, co często skutkuje zniechęceniem i rezygnacją z biegania. Aby temu zapobiec najlepiej wyposażyć się we wkładki, które poprawią amortyzację i jednocześnie działają korygująco. Dobrze dobrane wkładki są w stanie nie tylko zapewnić lepszą wydajność podczas biegu oraz odczucie komfortu, bez względu na długość dystansu, który pokonaliśmy (oczywiście racjonalnego;), ale również niwelować nasze wady postawy, a także korygować problemy z biodrami, stawami i kręgosłupem.

Na rynku dostępna jest ogromna ilość wkładek, z czego należy ich wybór potraktować bardzo indywidualnie. Absolutnie nie należy się w tym przypadku kierować opiniami, a najlepiej przymierzyć wkładkę nie tylko osobiście, ale też w butach, w których zamierzamy biegać.

Mimo, że wiele marek stara się projektować buty tak, aby wkładki, które się już w nich znajdują były jak najbardziej wygodne i przystosowane do rodzaju dyscypliny, jaki zamierzamy uprawiać.

Wkładka o właściwościach 3D, czy to nie przesada?

Ależ skąd! Na rynku funkcjonują wkładki, które dbają o stopę biegacza pod każdym kątem. Jest to bowiem na tyle skomplikowana i szczególnie ważna część ciała podczas biegu, że należy się jej dbałość w każdym detalu. Wkładka 3D dostosowuje się do anatomicznego kształtu stopy, pozwala na stabilne utrzymanie pięty, oraz idealnie wpasowuje się w wewnętrzne łuki stóp. Tak wypełniony but, to nie tylko idealne narzędzie do biegania, ale też nasza ochrona przed kontuzjami.

Odpowiednia wkładka zabezpiecza także powierzchnię stopy przed otarciami i powstawaniem pęcherzy, które nie tylko powodują dyskomfort i wymagają leczenia, ale także mogą wykluczyć nas z treningu na pewien czas.

Jaki mamy wybór?

  • Wkładki jednowarstwowe ? najlepsze dla osób biegających po miękkich nawierzchniach.
  • Większość biegaczy decyduje się na wkładki dwuwarstwowe ? są one grubsze od standardowych, dzięki czemu lepiej amortyzują wstrząsy.
  • Wielofunkcyjne są natomiast wkładki trójwarstwowe ? te oprócz wspomnianych już wyżej właściwości, posiadają funkcje redukujące nieprzyjemny zapach, zmniejszają podatność stopy na otarcia, a także posiadają systemy odprowadzania wilgoci.

Świeżość i komfort

Kolejnym rodzajem oferowanych wkładek są te zapachowe. Różnorodność w tym zakresie jest naprawdę spora. Oprócz wkładek zapachowych, funkcjonują na rynku także takie nasączone specjalnym preparatem, mającym na celu pochłanianie pojawiającego się zapachu, wytworzonej wilgoci i likwidowanie bakterii, dla których stopa biegacza to idealne środowisko do bytowania.

Teraz nie pozostaje już nic innego jak wybrać idealne dla nas wkładki i ruszyć na trasę biegu!