Inny materac dla kobiety, inny dla mężczyzn – jakie są potrzeby snu tych osób?

Dowiedzenie się, jak śpią kobiety, a jak mężczyźni może pomóc rozwiązać problemy związane ze snem i wesprzeć indywidualne potrzeby każdej osoby.

Czy kiedykolwiek czuliście, że wymagania twojego partnera dotyczące snu różnią się dramatycznie od Twoich? Może budzisz się wcześnie i wydaje Ci się, że nie możesz wstać z łóżka?

Jeśli jesteś w związku heteroseksualnym, różnice w odczuwaniu komfortu i potrzeby dotyczące snu mogą być bardziej typowe niż myślisz. Naukowcy odkryli, że mężczyźni i kobiety mają różne potrzeby, trendy i trudności w spaniu. Wydaje się, że istnieje więcej różnic niż podobieństw między potrzebami snu kobiet i mężczyzn. Od wymagań dotyczących snu i rytmów dobowych po zaburzenia snu i sposób, w jaki reagujemy na jego brak. Istnieje wiele różnic dotyczących snu między płciami.

Kobiety częściej cierpią na bezsenność

Bezsenność, jeden z najczęstszych problemów ze snem, w którym trudno jest zasnąć, utrzymać sen lub wrócić do snu po przebudzeniu, występuje 2-3 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Bezsenność jest nie tylko częstsza u kobiet niż u mężczyzn, ale także kiedy mierzy się nasilenie objawów, kobiety są bardziej dotknięte objawami insomnii niż mężczyźni. Częściej zgłaszają nadmierne zmęczenie w ciągu dnia i inne objawy związane z bezsennością.

Na czym polega ta różnica?

Wiele różnic może wynikać z cyklu życia kobiety, takiego jak menopauza, ciąża i miesiączka. Ponadto kobiety są bardziej podatne na depresję, lęk i objawy bólowe, które mogą powodować problemy ze snem. A  jednak istnieją też problemy ze snem, które występują częściej u mężczyzn niż u kobiet, w szczególności bezdech senny. Bez odpowiedniego leczenia bezdech senny może sprawić, że głęboki, spokojny sen będzie szczególnie trudny.

Kobiety budzą się wcześnie, a mężczyźni śpią do późna

W porównaniu z kobietami, męskie zegary biologiczne, znane jako rytmy dobowe, są ustawione o godzinę później niż zegarki kobiet, co oznacza, że ​​panowie są bardziej skłonni do funkcjonowania nocą  i późniejszego wstawania. Dodatkowo cykle dobowe kobiet są o około 6 minut krótsze niż cykle dobowe mężczyzn. Dzięki tym różnicom kobiety częściej są porannymi ptaszkami niż mężczyźni.

Brak snu wpływa inaczej na kobiety i mężczyzn

Kiedy kobiety nie śpią wystarczająco długo, częściej niż mężczyźni doświadczają negatywnych emocji psychicznych, takich jak przygnębiony nastrój, złość lub wybuchy temperamentu. Ponadto badania sugerują, że kobiety, które doświadczają długotrwałej deprywacji snu, mają znacznie większe ryzyko chorób przewlekłych, takich jak choroby serca i cukrzyca typu 2, niż pozbawieni snu mężczyźni. Z drugiej strony, mężczyźni, którzy nie mają wystarczająco długiego wypoczynku, częściej doświadczają deficytów wydajności w pracy lub w szkole, a ich powrót do zdrowia po braku snu jest trudniejszy niż kobiet. W badaniu, w którym mężczyźni i kobiety spali tylko sześć godzin na dobę przez sześć nocy z rzędu, stwierdzono, że kobiety odniosły większe korzyści z dwóch dni przedłużonego snu, które nastąpiły po nich. Ich wydajność była znacznie lepsza niż w przypadku mężczyzn, co sugeruje, że kobiety mogą szybciej wyzdrowieć z braku snu poprzez spanie następnego dnia. Należy jednak zauważyć, że żadna z grup nie wyzdrowiała w pełni z braku snu w ciągu zaledwie dwóch dni.

Kobiety śpią bardziej głęboko

Badania snu wyjaśniły interesującą różnicę między cyklem snu mężczyzn i kobiet: kobiety spędzają więcej czasu w regenerującym, wolnofalowym śnie, zwanym głębokim snem. To właśnie podczas snu wolnofalowego konsolidujemy nasze wspomnienia, co może wyjaśniać, dlaczego pozbawieni snu mężczyźni częściej doświadczają deficytów pamięci niż pozbawione snu kobiety.Zasypianie zajmuje kobietom więcej czasu Opóźnienie snu lub czas potrzebny do zaśnięcia jest zwykle dłuższy u kobiet niż u mężczyzn. Może to stanowić problem dla żon chrapiących mężów, ponieważ może to być wyścig z czasem, aby zasnąć, zanim chrapanie nie pozwoli ci zasnąć. W rzeczywistości, w badaniu porównującym kobiety i mężczyzn z zaburzeniami snu, stwierdzono, że kobiety częściej niż mężczyźni cierpią z powodu nawyków chrapania partnera, co wymaga od nich spania w różnych pokojach.

Spanie razem w harmonii

Pomimo tego, że mężczyźni i kobiety śpią inaczej, wiele par na całym świecie cieszy się spokojnym snem ze swoimi małżonkami. Ważne jest, aby pary współpracowały ze sobą, aby zapewnić obu stronom odpowiednią ilość i jakość snu. Dotyczy to szczególnie par, których harmonogramy pracy nie są zgodne lub tych, w których jedna lub dwie osoby doświadczają zaburzeń snu. Zrozumienie różnic między sposobem snu kobiet i mężczyzn może pomóc parom w rozwiązaniu wszelkich problemów i pracy nad spokojnym snem.

Kompromis jest jednym z kluczy do zdrowego związku

Ale jeśli chodzi o materac, na którym Ty i Twój partner spędzacie jedną trzecią swojego życia, kompromis w kwestii jakości może nie być zdrowy. Jednym z największych problemów, z jakimi borykają się pary, gdy zaczynają dzielić łóżko, jest radzenie sobie ze sprzecznymi preferencjami. Jedno z was może preferować jędrność, a drugie miękkie, miękkie uczucie. Jeden może naturalnie spać pod grubą, puchową kołdrą, podczas gdy drugi woli lekką pościel pochłaniająca ciepło i zapewniająca przyjemny chłód.Każda osoba ma również inne wymagania w stosunku do materaca. Dlatego kompromisowym rozwiązaniem w tym wypadku będzie materac piankowy lub hybrydowy, który wykorzystuje połączenie dwóch różnych rodzajów pianek i setek małych, indywidualnie owiniętych cewek, które pochłaniają energię i ograniczają przenoszenie ruchu.

Tradycja i nowoczesność

Po to by uniknąć konfliktów dotyczących pory snu czy bitwy o kołdrę można zaaranżować sypialnię nieco modyfikując zwyczajowe wnętrza i zamiast jednego dużego łóżka pokusić się o połączenie ze sobą dwóch łóżek. Sypialnia nowoczesna powinna gwarantować każdemu domownikowi najwyższą jakość i komfort snu zgodnie z indywidualnymi preferencjami.