Jak wybrać pościel?

Jak wybrać pościel

Co prawda wybór pościeli nie jest skomplikowanym procesem, jednak w czasach tak ogromnego asortymentu, staje się odrobinę trudniejszy i wymaga przemyślenia kilku kwestii. Postaraj się dokonać rozważnego zakupu, który będzie cię cieszył i zostanie z tobą na lata.

Rozmiar

Pierwszą kwestią, jaką należy wziąć pod uwagę jest rozmiar poszewek. Jeśli kołdra i poduszki są w standardowych rozmiarach, wybór będzie o wiele większy niż w przypadku nietypowych wymiarów. Pamiętaj, że centymetry nie są ograniczeniem, ponieważ większość poszewek można po prostu przeszyć i dopasować do swoich potrzeb. Jedyną zasadą jest ta, aby kołdra zakrywała całą powierzchnię materaca. Może być szersza, ale nie na tyle, aby dotykała podłogi. Zdarza się, że pary decydują się na dwie mniejsze kołdry ze względów czysto praktycznych. Producenci wyszli naprzeciw ich oczekiwaniom i oferują pościele przeznaczone dla osób, które śpią razem, a jednak osobno.
Dobrze jest raz na jakiś czas ocenić stan kołdry i poduszek. Być może, zanim kupisz nową pościel, najpierw trzeba będzie zainwestować w ich wypełnienie.

Materiał i wzór

Wybór odpowiedniego materiału jest sprawą kluczową. W łóżku spędzamy dużo czasu, a odpowiednie tkaniny ułatwią ci wypoczynek i zapewnią odpowiednią cyrkulację powietrza. Zapomnij o sztucznych poliestrach i wybierz naturalne włókno. Do wyboru są tkaniny bawełniane, lniane czy jedwabne. Każda z wymienionych będzie ogrzewała cię zimą, a latem dawała ukojenie. Bawełna jest najkorzystniejsza cenowo, jednak tekstylia lniane charakteryzują się bardzo dużą trwałością i odpornością na zapachy i zabrudzenia. Wybór tkaniny powinien być priorytetem, ponieważ sztuczny materiał może spowodować pocenie się podczas snu oraz może negatywnie wpływać na twoją skórę. Miej także na uwadze, że nie są to materiały biodegradowalne i ekologiczne, dlatego jeśli zależy ci również na ochronie środowiska, zrezygnuj z nienaturalnych materiałów.

Kolejnym krokiem jest podjęcie decyzji dotyczącej koloru i wzoru pościeli. Przede wszystkim dopasuj tkaninę do stylu swojej sypialni. Z pewnością spośród dostępnego asortymentu znajdziesz coś co wpisze się w twoją estetykę. Do wyboru masz desenie kwiatowe i koronkowe reprezentujące styl angielski, minimalistyczne i surowe tkaniny lniane i bawełniane, nowoczesne wzory geometryczne, pasy, grochy, pawie pióra, liście palmy i wiele innych. Kluczem jest dobór wzorów tak, aby idealnie pasowały do całości pomieszczenia. Zasada jest taka, jeśli stawiasz na intensywny motyw lub kolor na pościeli, dobrze jest stonować kolor ścian, zasłon i dodatków, aby nagromadzenie barw i wzorów nie utrudniało ci wyciszenia przed snem. Natomiast, jeśli w twojej sypialni już znajduje się sporo koloru i wzorów, wybierz pościel, która uspokoi całość, na przykład gładką, gołębią szarość lub złamaną biel.

Zapięcie

Wydaje się błahostką, a jednak dla wielu ma dosyć duże znaczenie. Jakie są opcje do wyboru? Wśród pościeli wykonanych z naturalnych i ekologicznych tkanin, najczęściej stosowane są drewniane lub bambusowe guziki. Dla niektórych użytkowników okazały się mało praktyczne, dlatego producenci zdecydowali się także na zapięcie kołdry za pomocą troczków lub po prostu wykańczając pościel na zakładkę. Są to formy najwygodniejsze zwłaszcza w przypadku poduszek, dzięki czemu guziki nie wbijają się w głowę podczas snu. W mniej ekologicznych wyrobach można oczywiście spotkać zapięcie na kryty suwak, co jest rozwiązaniem wygodnym i najbardziej popularnym.

Tych kilka wskazówek pomoże ci wybrać najodpowiedniejszą pościel do twojego domu, tak aby była zarówno piękna, jak i praktyczna oraz trwała. W dobie ruchu zero waste i minimalizmu lepiej mieć dwa lub trzy komplety, świetnej jakościowo pościeli. Posłużą ci wiele lat, a może nawet przekażesz ją kolejnemu pokoleniu.