Jak zapobiegać powstawaniu rozstępów w czasie ciąży.

krem na rozstępyCiąża, to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety. Oczekiwanie na nowego członka rodziny jest szczególnym momentem, a w życiu domowników zachodzi mnóstwo zmian.

Najbardziej odczuwalne zmiany zachodzą w organizmie kobiety, który przystosować musi się do zachodzących w nim w ciągu 9 miesięcy zmian. Dlatego też ważne jest, by już od początkowego etapu ciąży zadbać o swoje ciało, by nie spotkały was przykre niespodzianki typu rozstępy…

Ciąża, to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety. Oczekiwanie na nowego członka rodziny jest szczególnym momentem, a w życiu domowników zachodzi mnóstwo zmian.
Najbardziej odczuwalne zmiany zachodzą w organizmie kobiety, który przystosować musi się do zachodzących w nim w ciągu 9 miesięcy zmian. Dlatego też ważne jest, by już od początkowego etapu ciąży zadbać o swoje ciało, by nie spotkały was przykre niespodzianki typu rozstępy…

Rozstępy są problemem, który dotyka mnóstwo ciężarnych. Ciemne czerwono-sine, bardzo nieestetyczne linie zauważyć można na piersiach, pośladkach, brzuchu, czy udach. Z czasem, intensywny kolor rozstępów zamienia się w delikatny biało-różowy. Na szczęście, z rozstępami można walczyć.

Dieta, dieta i jeszcze raz dieta

Uważa się, że obok przyczyn hormonalnych, to właśnie niewłaściwie zbilansowana dieta jest jedną z głównych przyczyn powstawania rozstępów. Dlatego też każda ciężarna kobieta zadbać powinna o zbilansowaną dietę, bogatą w mikro- i makroelementy. Dieta ciężarnej powinna być bogata przede wszystkim w cynk (zawiera go mięso, groch, orzechy, żółty ser), witaminę E (bogate w nią są jajka, ciemnozielone warzywa, czy oleje roślinne). Dzięki prawidłowo zbilansowanej diecie przyszłe mamy dbają nie tylko o swoje ciało, ale i dobre samopoczucie oraz o zdrowe odżywianie dziecka.

Przede wszystkim profilaktyka

Kluczem do zdrowego ciała, jest zdrowy tryb życia. Najlepszym sposobem na to, by ciało było jędrne i pozbawione rozstępów, jest aktywność fizyczna, także w czasie ciąży. Rozciągająca się w czasie ciąży skóra podatna jest na powstawanie rozstępów, dlatego należy szczególnie zatroszczyć się o ciało, prowadząc zrównoważony tryb życia – uprawiać sport oraz odpowiednio się odżywiać. Dieta i ruch mają kluczowe znaczenie dla profilaktyki.

Alarmujące sygnały

Jeśli pomimo uprawiania sportu i zbilansowanej diety, zauważyć można niepokojące symptomy, czyli w większości przypadków swędzenie skóry na brzuchu, udach, czy biodrach, konieczne będzie zastosowanie dodatkowych środków zapobiegawczych. Zwykle niepokojące sygnały pojawiają się około 5 miesiąca ciąży, kiedy skóra brzucha zaczyna znacznie się rozciągać. Wówczas sięgnąć należy po kosmetyki z linii dla kobiet w ciąży. Kosmetyki te, warto stosować profilaktycznie, nie tylko przy wyraźnych oznakach powstawania rozstępów.

Jakie kosmetyki?

Dlaczego warto zaopatrzyć się w kosmetyki dla kobiet w ciąży? Bo powstały one z myślą o szczególnych potrzebach ciała ciężarnej.
Świetnie wypadają w tej roli np. kosmetyki Weleda, które wykazują bardzo dobrą skuteczność w ujędrnianiu, co pomaga skutecznie zapobiegać rozstępom. Dzięki kolagenowi oraz elastynie wchodzącym w ich skład skóra pozostaje napięta i jędrna, obkurczają się naczynia krwionośne, a ryzyko powstania rozstępów zmniejsza się do minimum.

Pamiętać należy jednak, że nie każdy kosmetyk stosować można od początku ciąży. Niektóre używać można wyłącznie od 4-5 miesiąca ciąży, inne z kolei nie mogą być stosowane w okresie karmienia.

Walcząc z rozstępami, pamiętajcie również, że bardzo dobrym sposobem na ich zapobieganie jest masaż oliwą z oliwek albo olejkiem do pielęgnacji niemowląt.

Na koniec jeszcze raz podkreślić musimy, iż jedynym skutecznym sposobem walki z rozstępami, jest zapobieganie ich powstawaniu.