Jakie oświetlenie przy toaletce w sypialni?

Sypialnia – jedno z najważniejszych miejsc w domu. Służy do odpoczynku, wyciszenia się, relaksu. W tym pomieszczeniu oświetlenie w znaczącym stopniu wpływa na poprawienie lub pogorszenie nastroju. W sypialni jest jeszcze jeden element, który jest wręcz niezbędny, jeśli mieszkają tam kobiety. To oczywiście toaletka. Dawniej kobiety miały swoje buduary, w których spędzały czas z przyjaciółkami. Obecnie ich świat luksusu ogranicza się do jednej niewielkiej toaletki. Trzeba więc zadbać, by było to miejsce doskonale urządzone i oświetlone.

Jaki rodzaj światła do toaletki?

Każda kobieca toaletka jest odrębnym światem i praktycznie nie ma dwóch podobnych. Wszystko zależy od wystroju sypialni, gustu i potrzeb właścicielki, rodzaju i wielkości toaletki. Są jednak elementy wspólne, na które trzeba zwracać uwagę. Mówimy o rodzaju światła. Toaletka jest miejscem, gdzie panie malują się, czeszą się i wykonują inne zabiegi kosmetyczne. Bardzo ważny jest rodzaj światła, jaki emitują wybrane źródła oświetlenia. Nie od dzisiaj wiadomo, że barwa światła powinna być zbliżona do naturalnego. Tylko wtedy makijaż będzie wykonany perfekcyjnie. Z tego powodu trzeba się zdecydować na żarówki, które emitują światło chłodne o  skali 5000-6500 K. Takie światło jest zbliżone do naturalnego i pomoże dokładnie przeprowadzić zabiegi kosmetyczne lub na przykład założyć soczewki. Informacje o dotyczące barwy światła i inne, zawsze znajdują się na opakowaniu żarówek. Lampy oświetlające powinny się znajdować na wysokości twarzy, czyli najlepszym pomysłem są lampy umieszczone symetrycznie po obu stronach lustra lub zamontowane wokół lustra.

Jakie oświetlenie do toaletki wybrać?

Najczęściej wybierane są dwie lampki, które są umiejscowione po dwóch stronach lustra. Ponieważ powinny znajdować się na wysokości twarzy, należy je zamontować około 100- 120 cm od podłogi. Miedzy dwoma lampkami powinno być około 75 cm odległości. Światło nie powinno oślepiać, więc preferowane są oprawy ze szkła mlecznego, ewentualnie abażury jasne, jednobarwne. Czasami w toaletce jest zamocowane dość duże lustro. Jego oświetlenie może w takim przypadku przypominać te, które znajdują się w garderobach aktorów. Montowane są wtedy specjalne listwy z gęsto rozłożonymi żarówkami. Żarówki są  niewielkiej mocy i idealnie oświetlają twarz. Listwa może okalać lustro z trzech lub czterech stron. Jeśli lustro jest niewielkie i nie ma możliwości zainstalowanie listwy ze świetlówkami lub kinkietów po obu stronach toaletki, swoje zadanie spełnią też reflektorki zamontowane na suficie. W takim przypadku należy wybrać dobre jakościowo lampy z możliwością regulowania wysokości. Osoba, siedząca przy toaletce, będzie mogła dowolnie lampy ustawiać.

Przykładowe lampki do toaletki

Nie wszystkie lampki, które można kupić w sklepach i marketach nadają się do toaletek. Wybór trzeba starannie przemyśleć. Oczywiście może się zdarzyć i tak, że nasza toaletka jest wyposażona w system oświetlenia. Jest to rozwiązanie najlepsze, bo producent wybiera oświetlenie optymalne. W innym przypadku sami musimy pomyśleć o odpowiednim zakupie, dostosowując go jednocześnie do wystroju pokoju. W sypialni o stylu minimalistycznym dobrze sprawdzą się minimalistyczne kinkiety, na przykład w kolorze czarnym, umieszczone po obu stronach lustra. W sypialni eleganckiej, w stylu glamour, idealnie będą wyglądać te ozdobne, ze złoceniami, kryształkami, z blichtrem. Innym rozwiązaniem do sypialni są nowoczesne Ledy. Są proste, klasyczne i dyskretne. Jednocześnie doskonale oświetlają lustro, toaletkę i miejsca w pobliżu. Sprawdzą się w dowolnej stylizacji, a jednocześnie są bardzo praktyczne. Nie ma większych problemów z ich montażem, bo można kupić nawet Ledy przyklejane. Są też osoby stawiające na klasykę. W ich przypadku najlepiej sprawdzą się tradycyjne stojące lampy, umieszczane po obu stronach lustra. Przy takim rozwiązaniu należy jednak pamiętać, by kupić modele z regulacją wysokości ? dzięki temu oświetlenie będzie dostosowane do indywidualnych wymagań.

Przy codziennym dbaniu o urodę właściwie oświetlenie jest bardzo ważne. Chcemy wyglądać perfekcyjnie, zadbajmy o odpowiednio dobrane oświetlenie toaletki w sypialni.