Kawa jako baza wegańskich kosmetyków ? potrafi zdziałać cuda!

Kawa jako baza wegańskich kosmetyków

Kofeina jest wykorzystywana w przemyśle kosmetycznym od dawna, w postaci ekstraktu z kawy. Można znaleźć ją między innymi w kosmetykach ujędrniających skórę twarzy i ciała oraz działających antycellulitowo. Niewiele osób wie, że skuteczne domowe kosmetyki można przygotować samodzielnie w domu.

Posiadaczki ekspresów do kawy, z których co pewien czas trzeba usuwać fusy po zmielonych ziarnach, zapewne ucieszy fakt, że z tych pozornych odpadków można przygotować domowy peeling, który pomoże odświeżyć i ujędrnić skórę ciała. Z fusów po kawie można przyrządzić także maseczkę na twarz oraz do włosów. W sieci internetowej krąży wiele receptur na domowe kosmetyki z fusów po kawie. Wystarczy wymieszać je z oliwką, albo olejkiem do ciała, co ułatwi naniesienie preparatu na skórę.

Kosmetyki przygotowane na bazie zmielonych ziaren kawy działają podobnie do kosmetyków z fusów po parzonej kawie. Są nie tylko ekonomiczne, ale też ekologiczne. Kosmetyki na bazie kawy nie będą jednak odpowiednie dla każdego ? nie powinny ich używać kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także osoby ze skórą naczynkową, cierpiące z powodu żylaków oraz posiadające wrażliwą cerę.

Wiele badań naukowych wykazało, że kofeina poprawia mikrokrążenie i ukrwienie skóry przywracając jej ładny i zdrowy koloryt. Kofeina posiada również właściwości drenujące i poprawia napięcie skóry. Aktywny składnik wykazuje właściwości wyszczuplające i detoksykujące oraz zmniejsza objętość komórek tłuszczowych.

Stopień przenikania przezskórnego kofeiny jest bardzo wysoki, niemniej warto pamiętać, że kofeina nie jest w stanie zainicjować procesu lipolizy zwanego potocznie ?spalaniem tkanki tłuszczowej?. Do jego zainicjowania potrzebne jest utrzymanie ujemnego bilansu energetycznego.