Ostatnie przygotowania do wakacyjnego wyjazdu ? sprawdź, czy o wszystkim pamiętałeś

W czasie przygotowań do wakacji łatwo o czymś zapomnieć. Pakowanie się i kupowanie biletów jest przyjemne, więc poważniejsze formalności schodzą czasem na dalszy plan. Zobacz, na ile dni przed wyjazdem warto kupić polisę, na co się zaszczepić i o czym jeszcze nie można zapomnieć.

Szczepienia i polisa przed wyjazdem

Ubezpieczenie przed wyjazdem może kojarzyć się z nużącym obowiązkiem, który trzeba załatwić wiele miesięcy wcześniej. Tymczasem nowoczesne oferty towarzystw ubezpieczeniowych to również takie produkty, które możesz kupić na kilka dni przed urlopem. Dowiedz się dokładnie, na ile dni przed wyjazdem kupić polisę: https://kioskpolis.pl/ile-dni-przed-wyjazdem-wykupic-polise/

Jeśli wyjeżdżasz daleko, dla swojego spokoju zobacz też aktualne ostrzeżenia MSZ dla podróżnych. Sytuacja na świecie dynamicznie się zmienia, a w pewnym do niedawna regionie nagle może pojawić się monsun czy grupa terrorystyczna. Nie lekceważ tego i jeździj tylko tam, gdzie jest bezpiecznie według polskich służb.

Inną poza polisą przed wyjazdem i ostrzeżeniami MSZ rzeczą, którą warto załatwić, są szczepienia. Ze strony Wojskowego Instytutu Medycznego dowiesz się, które szczepionki są obowiązkowe w konkretnych krajach, ale zobacz też, jakie są dodatkowe polecane zabezpieczenia. Szczególnie szczepionki obowiązkowe mogą zaskoczyć, bo na przykład podróżni udający się, by zwiedzać Mekkę do Arabii Saudyjskiej, muszą zaszczepić się na meningokoki.

Bezpieczeństwo w podróży

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to liczy się nie tylko polisa wykupiona przed wyjazdem. Zdjęcie wizy, paszportu i dowodu rejestracyjnego auta można zrobić w kilka sekund telefonem. Wyślij je na swoją pocztę elektroniczną i wydrukuj, a w razie kradzieży czy innych kłopotów nie pozostaniesz bez danych potrzebnych do tego, by wrócić do domu. Lepiej mieć też ze sobą adres i telefon najbliższej polskiej ambasady. Sprawdź, czy w hotelu, do którego się udajesz, jest wi-fi i przeczytaj na stronie operatora, jak wyglądają stawki za roaming. Niektórzy mają niewielki pakiet darmowych danych do darmowego wykorzystania dla tych, którzy jadą na wakacje. Jeśli nie masz takiego pakietu, lepiej wyłącz roaming jeszcze w drodze na wycieczkę, by po powrocie nie czekał na ciebie wysoki rachunek za telefon.

To zajmie ci tylko kilka chwil

Do tego rodzaju drobnych rzeczy, które okażą się kluczowe w razie kłopotów, należy też odpowiednie oznaczenie bagażu. W sklepach można znaleźć stylowe i estetyczne zawieszki na torby i walizki. Jeśłi nie masz już czasu na zakupy, zrób je sam z taśmy klejącej i kartki czy płótna. Wystarczy wpisać tam swoje dane: telefon, adres i nazwisko. Dzięki temu nie tylko bagaż szybko do ciebie wróci, jeśli zostanie zagubiony w transporcie, ale też unikniesz zamieszania w hotelach. Możesz też zrobić zdjęcia wszystkiego, co bierzesz ze sobą i samej torby bagażowej. W razie kradzieży czy pomyłki na lotnisku odzyskasz dzięki temu dobytek, a w najgorszym razie szybko dostaniesz odszkodowanie z wykupionej przed wyjazdem polisy.