Kostiumy kąpielowe na basen i do opalania się

kostiumy kąpieloweKostiumy kąpielowe mogą być naprawdę inspirujące. Dodają nie tylko koloru podkreślając niepowtarzalny koloryt skóry ale również uwypuklają piękną sylwetkę. Takie właśnie są kostiumy kąpielowe LiParie.

Kostiumy kąpielowe mogą być naprawdę inspirujące. Dodają nie tylko koloru podkreślając niepowtarzalny koloryt skóry ale również uwypuklają piękną sylwetkę. Takie właśnie są kostiumy kąpielowe LiParie.

Historia mody kąpielowej

Początkowo zarówno kobiety jak i mężczyźni kąpali się? nago. Dopiero w XVII wieku zaczęto stosować lniane kalesony dla mężczyzn do kąpieli leczniczych. Kobiety ubierały lniane koszule, które zapewniały dostateczną ochronę przed ciekawskim wzrokiem mężczyzn.

Kostium kąpielowy zbliżony do tego jaki znamy dziś pojawił się dopiero w XIX wieku na skutek coraz większej popularności wypoczynku na plaży.

Kostium kąpielowy w XIX wieku

Ponieważ panie zaczęły domagać się możliwości kąpieli a w unoszących się do góry sukniach nie było to możliwe w modę weszły kostiumy kąpielowe zawierające pantalony, suknie i pończochy. Suknie zazwyczaj wykonywano z flaneli i stosowano ciemne kolory by nie widać było ciała pod mokrą odzieżą. Co ciekawe pod kostiumem panie nosiły gorsety nie mogło więc być mowy o rozluźnieniu obyczaju.

Annette Kellerman

W 1907 roku australijska pływaczka – Annette Kellerman ośmieliła się publicznie zaprezentować w dość skąpym jak na owe czasy kostiumie służącym do pływania. Rzecz miała miejsce na bostońskiej plaży. Kobieta została aresztowana. Annette Kellerman

Wyprzedziła historię zaledwie o 5 lat ponieważ już w 1912 roku podczas Igrzysk Olimpijskich w Sztokholmie po raz pierwszy odbyły się zawody w pływaniu kobiet a ich uczestniczki wystąpiły w obcisłych i skąpych strojach kąpielowych. Od tego czasu zarówno w Europie jak i w USA i Australii kostium kąpielowy w formie jaką obecnie znamy (choć nie mówimy tu o bikini) zaczął być postrzegany jako norma i przestał wzbudzać kontrowersje.

Pokaz Diora

Do historii mody przeszedł pokaz Christiana Diora z 1947 roku, w którym projektant zaprezentował całą gamę bardzo kobiecych, podkreślających biust kostiumów kąpielowych. Fiszbiny, usztywnienia i wkładki uzupełniające stanik unosiły biust do góry i czyniły go wyjątkowo pięknym.

LiParie

W butiku LiParie wszystkie panie, które chcą na plaży i na basenie wyglądać oszałamiająco znajdą coś dla siebie. Duży wybór kolorystyczny, oraz zróżnicowane kroje można dopasować do każdej sylwetki. Atutem są również wysokiej jakości materiały, z których uszyto kostiumy. Warto zapoznać się z ofertą tego butiku.

fot. flickr com autor: Richard Kang